Zmiany umożliwiające zmniejszenie sumy hipotecznej

Właściciel obciążonej nieruchomości może żądać zmniejszenia sumy hipotecznej
Na mocy znowelizowanego art. 68 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, właściciel obciążonej nieruchomości może żądać zmniejszenia sumy hipotecznej – jeżeli zabezpieczenie hipoteczne będzie nadmierne.

Roszczenie o zmniejszenie sumy hipotecznej

Hipoteka zabezpiecza zarówno wierzytelność pieniężną, jak i wierzytelność przyszłą. W świetle przepisów starej ustawy hipoteka zabezpieczała jedynie wierzytelności pieniężne, a przy tym mogła być ona wyrażona w określonej kwocie pieniężnej. Ponadto, hipotekę można wyrazić w pieniądzu polskim, jednakże wyjątek dotyczy sytuacji, kiedy wierzytelność zabezpieczona – została wyrażona w innej walucie. Po nowelizacji – jeśli strony nie ustalą inaczej w umowie ustanawiającej hipotekę – sumę hipoteki wyraża się w tej samej walucie. Spory związane z ograniczeniem w umowie przez strony roszczenia z tytułu zmniejszenia sumy hipotecznej będą rozstrzygane w orzecznictwie sądowym. 

Zabezpieczenie wierzytelności

Na mocy ustawy nowelizacyjnej można zastąpić zabezpieczoną wierzytelność inną wierzytelnością tego samego wierzyciela. W tymże przypadku nie będzie potrzebna zgoda podmiotów, którym przysługą prawa z pierwszeństwem równym lub niższym. 

Zobacz także serwis: Księga wieczysta i hipoteka

W celu dokonania zmiany zabezpieczonej wierzytelności zastosowanie mają przepisy o zmianie treści hipoteki.

Jaki warunek jest konieczny do zmiany zabezpieczonej wierzytelności

Niezbędnym warunkiem - potrzebnym zarówno do zmiany waluty zabezpieczonej wierzytelności, jak i zmiany zabezpieczonej wierzytelności w drodze czynności prawnej zwiększające zakres zaspokojenia z nieruchomości obciążonej – jest uzyskanie zgody właściciela nieruchomości, pod warunkiem, że nie będzie on dłużnikiem osobistym. Tego typu oświadczenie może być złożone którejkolwiek ze stron w formie pisemnej pod rygorem nieważności. 

Zobacz również serwis: Rynek nieruchomości

Powyżej wskazane zmiany w zakresie zabezpieczonej wierzytelności są bezskuteczne w stosunku do właściciela nieruchomości, dopóki nie wyrazi na nie zgody.

Ustawa nowelizacyjna miała na celu przede wszystkim wprowadzić szereg zmian, po to ażeby instytucja, jaką jest hipoteka była w sposób efektywny wykorzystywana – jako forma skutecznego zabezpieczenia.

Zapoznaj się także ze zmianami w hipotekach w 2011 roku:

Czy hipoteka może zabezpieczać kilka wierzytelności?

Zmiany w rozporządzaniu opróżnionym miejscem hipotecznym

Zmiany w zakresie hipoteki przymusowej

Podstawa prawna:

Art. 68 ustawa z dnia 26 czerwca 2009 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. Nr 131, poz. 1075).
Art. 683 ustawa z dnia 26 czerwca 2009 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. Nr 131, poz. 1075).

Nieruchomości
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?
17 maja 2024

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?
17 maja 2024

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

pokaż więcej
Proszę czekać...