Czy przy ustanowieniu prawa spółdzielczego jest wymagany wpis do księgi wieczystej?

Wpis do księgi wieczystej stanowi swego rodzaju gwarancję dla wykonania wszelkich czynności związanych z umową ustanawiającą prawo spółdzielczej własności lokalu na rzecz członka spółdzielni.
Umowa ustanawiająca prawo spółdzielczej własności lokalu spółdzielczego jest typem umowy konsensualnej. Sam fakt zawarcia umowy w formie aktu notarialnego tworzy prawo w sposób automatyczny na rzecz spółdzielcy. Oznacza to, iż wpis do księgi wieczystej nie wpływa na możliwość przeniesienia prawa własności.

Jakie cel ma wpis do księgi wieczystej?

Warto dokonać wpisu do księgi wieczystej przy ustanowieniu prawa spółdzielczego ze względu na to, iż może zdarzyć się sytuacja, w której uprzedni właściciel nieruchomości może wykorzystać fakt, że jest wciąż wpisany do księgi wieczystej, usiłując przy tym dokonać ponownej sprzedaży własności lokalu.

Z uwagi na powyższe, nowy właściciel nieruchomości powinien udać się niezwłocznie do sądu wieczystoksięgowego po zawarciu umowy ustanawiającej prawo spółdzielczej własności lokalu spółdzielczego w celu dokonania wpisu do księgi wieczystej.

Zobacz również: Jak sprzedać mieszkanie obciążone hipoteką?

Wpis do księgi wieczystej stanowi swego rodzaju gwarancję dla wykonania wszelkich czynności związanych z umową ustanawiającą prawo spółdzielczej własności lokalu na rzecz członka spółdzielni.

W jaki sposób dokonuje się wpisu do księgi wieczystej?

Aby dokonać wpisu do księgi wieczystej należy udać się do sekretariatu sądu wieczystoksięgowego, a następnie należy poprosić o formularz, który należy skrupulatnie wypełnić. Po wypełnieniu osobiście formularz składa się w sekretariacie sądu. Skutkiem złożenia wniosku o wpis do księgi wieczystej będzie wykreślenie z działu II księgi wieczystej dotychczasowego właściciela, a na jego miejsce wpisania nowego.

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Warto wspomnieć, że wniosek może także złożyć notariusz, po uzyskaniu od mocodawcy stosownego upoważnienia.

Czy należy dołączyć umowę do wniosku o wpis do księgi wieczystej?

Składając wniosek w sądzie wieczystoksięgowym należy dołączyć do niego odpis umowy sporządzonej przez notariusza. Należy także załączyć do wniosku dowód potwierdzający uiszczenie opłaty sądowej w wysokości ustalonej na podstawie rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia wysokości wpisów w sprawach cywilnych oraz przepisów o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Dopiero po prawidłowym złożeniu wniosku sąd rozpatrzy wniosek.

Nieruchomości
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?
17 maja 2024

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?
17 maja 2024

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

pokaż więcej
Proszę czekać...