Wynajem lokalu

Radca prawny Igor Bąkowski
Radca prawny
rozwiń więcej
Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
rozwiń więcej
inforCMS
Wynajem lokalu mieszkalnego na cele mieszkaniowe nie wymaga żadnych ustaleń czy zgód. Inaczej jest w przypadku gdy lokal mieszkalny chcemy wynająć na biuro czy gabinet lekarski. Warto pamiętać aby odpowiednio zabezpieczyć swoje interesy w umowie najmu.

Wynajem lokalu na cele mieszkaniowe nie wymaga uzyskiwania zgody pozostałych właścicieli lokali w budynku ani zarządu czy zarządcy. Co do zasady zgoda ze strony wspólnoty mieszkaniowej nie jest wymagana także w przypadku planowanego wynajęcia lokalu na cele niemieszkaniowe (np. na biuro). Jednakże przepisy wewnętrzne przyjęte przez daną wspólnotę mogą regulować tą kwestię odmiennie i zakazywać prowadzenia działalności gospodarczej w lokalach mieszkalnych albo istotnie ją ograniczać.

Nie tylko do wspólnoty

Trzeba jednak pamiętać, że wynajęcie lokalu na cele inne niż mieszkaniowe, wiąże się zwykle z koniecznością dostosowania go do planowanej działalności. I nie chodzi tu tylko o wyposażenie go w biurka, komputery czy drukarki. W przypadku niektórych działalności wymagane jest zgłoszenie do wydziału architektury zamiaru zmiany sposobu użytkowania lokalu, zanim rozpocznie się nowy sposób korzystania z lokalu. Często niezbędne jest także przeprowadzenie odpowiednich prac budowlanych w celu dostosowania lokalu do wymogów związanych z rodzajem planowanej działalności.

W określonych wypadkach (np. w przypadku wynajmowania lokalu na gabinet medyczny) wymagane będzie przeprowadzenie skomplikowanych prac adaptacyjnych w lokalu oraz odbiór dostosowanego lokalu przez Sanepid i inne służby.

Zobacz również serwis: Najem

Jak zabezpieczyć swoje interesy?

Ponieważ prace związane z adaptacją lokalu wiążą się często z dużymi nakładami finansowymi i odpowiedzialnością, ważne jest aby odpowiednio zabezpieczyć swoje interesy w dobrze przygotowanej umowie najmu. Wzory umów najmu które znajdziemy w Internecie lub dostaniemy od agencji nieruchomości nie będą zwykle wystarczające.

W umowie najmu trzeba jasno zapisać, kto ponosi nakłady i na co, komu ma przysługiwać prawo dysponowania nieruchomością na cele budowlane, kto dokonuje niezbędnych ustaleń, zgłoszeń i odbiorów i jak strony planują się rozliczyć w przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy najmu zawartej na dłuższy okres.

Jeżeli nie zadbamy o przygotowaną specjalnie dla nas umowę, zamiast zyskownego najmu może się skończyć utraconymi zyskami, karą administracyjną za samowolną zmianę sposobu korzystania z lokalu i procesem sądowym.

Pamiętaj o podatku

W przypadku wynajmowania lokalu na cele prowadzenia w nim działalności gospodarczej zobowiązani jesteśmy zgłosić to w urzędzie gminy i płacić z tego tytułu wyższy podatek od nieruchomości. Różnica może sięgać nawet 30-krotności podatku płaconego w przypadku wykorzystywania lokalu na cele mieszkaniowe.

Lokator na lata

Nie ma jednak róży bez kolców. W przypadku lokalu wynajmowanego na działalność gospodarczą nie będziemy mieli większego problemu z pozbyciem się niepłacącego najemcy z lokalu. Przy wynajmie na cele mieszkaniowe nasz najemca jest chroniony przez przepisy o ochronie lokatorów i w skrajnych sytuacjach jego wyeksmitowanie może nam zająć nawet trzy lata. Tutaj także bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie umowy najmu i zabezpieczenie naszych interesów.

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Nieruchomości
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?
17 maja 2024

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?
17 maja 2024

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

pokaż więcej
Proszę czekać...