Kiedy jest pierwszy dzień lata 2023? [LATO KALENDARZOWE I ASTRONOMICZNE, DATY]

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
rozwiń więcej
Kiedy zaczyna się kalendarzowe i astronomiczne lato? / Shutterstock

Kiedy zaczyna się lato? Kiedy jest pierwszy dzień lata? - to pytania, które często zadają nie tylko dzieci. Czy astronomiczne i kalendarzowe lato rozpoczyna się w tym samym dniu? Przedstawiamy najważniejsze daty związane z kolejną zmianą pór roku. 

rozwiń >

Lato astronomiczne, kalendarzowe, meteorologiczne i klimatyczne

Początek lata możemy określić na kilka sposobów. Termin początku lata kalendarzowego nie musi pokrywać się z astronomicznym. Czym innym jest też lato meteorologiczne, które różni się od klimatycznego.

Kiedy zaczyna się astronomiczne lato 2023?

Lato astronomiczne ma swój początek w momencie przesilenia letniego. Pierwszy dzień astronomicznego lata jest zatem związany z położeniem Słońca względem Ziemi. Na półkuli północnej wypada pomiędzy 21 a 22 czerwca (w latach przestępnych między 20 a 21 czerwca).

Warto pamiętać, iż to właśnie pierwszy dzień astronomicznego lata jest jednocześnie najdłuższym dniem w roku. Po nim zaś następuje najkrótsza w roku noc.

Ważne

W 2023 r. pierwszy dzień astronomicznego lata przypada 21 czerwca (w środę).

Lato 2023: Kiedy zaczyna się kalendarzowe lato?

W odróżnieniu od lata astronomicznego pierwszy dzień kalendarzowego lata przypada zawsze 22 czerwca. Nie jest zatem uzależniony od położenia Słońca względem naszej planety. Tak jest i w tym roku.

Lato 2023 klimatyczne i meteorologiczne

Kolejne pojęcia związane z latem, które warto znać, to „lato klimatyczne” i „lato meteorologiczne”.

Klimatyczne lato oznacza okres, w którym średnie dobowe temperatury powietrza przekraczają 15°C. Lato meteorologiczne rozpoczyna się 1 czerwca i trwa do 31 sierpnia. Pory roku meteorologiczne wyznaczone zostały przez meteorologów i klimatologów w celu porównywania okresów o takiej samej długości i do celów statystycznych.

Noc Kupały i Noc Świętojańska, czyli zwyczaje związane z latem

W najkrótszą noc w Polsce obchodzone jest ludowe święto: Noc Kupały, a w nocy z 23 na 24 czerwca – Noc Świętojańska. Obecnie obrzędy związane z tymi świętami często są podobne. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć szukanie kwiatu paproci czy puszczanie wianków na wodzie.

Późniejszym latem obchodzone jest zaś jedno z najstarszych świąt maryjnych w Polsce, czyli Wniebowzięcie Najświętszej Maryi PannyWypada ono 15 sierpnia i często nazywane jest świętem Matki Bożej Zielnej. Do dziś zachowała się tradycja święcenia w tym dniu ziół i kwiatów. Co istotne, 15 sierpnia jest dniem wolnym od pracy.

Przysłowia o lecie

A oto kilka „letnich” przysłów:

  • „Co lato uzbiera, to zima pożera”
  • „Lato ciepłe oraz dżdżyste, znaki plonu oczywiste”
  • „Na początku lata ranne grzmoty są zapowiedzią rychłej słoty”
  • „Co zima przychłodzi, lato wynagrodzi”.

Zobacz także: Lato 

Nieruchomości
Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

pokaż więcej
Proszę czekać...