Płockie zoo. „Łąkomat” pomoże zaopatrzyć się w nasiona

Każdy może mieć własną łąkę kwietną w domu, w mini wersji w doniczce na parapecie albo balkonie, czy nieco większą w ogródku / shutterstock

„Łąkomat” działa już w płockim ogrodzie zoologicznym. Dzięki niemu chętni mogą bezpłatnie zaopatrzyć się w porcje nasion m.in. bławatków, wyki, fiołka, szałwii, skrzypu, rumianku i nagietka. 

Do płockiego zoo dostarczono 30 kg nasion roślin jednorocznych i wieloletnich, przy czym w jednej porcji „łąkomat wydaje ich 10 g. „To ilość, która wystarcza do obsiania mniej więcej pięciu metrów kwadratowych łąki” – wyjaśnia Magdalena Kowalkowska z ogrodu zoologicznego w Płocku. Projekt realizuje Fundacja Łąka we współpracy z Urzędem Miasta Płocka.

Co oferuje łąkomat

W „łąkomacie”, który będzie działał do wyczerpania zapasów, można zaopatrzyć się w nasiona: 

  • bławatka, 
  • ogórecznika, 
  • wyki, 
  • szałwii, 
  • fiołka,
  • skrzypu, 
  • rumianku,
  • nagietka. 

Jeżeli „łąkomat” będzie cieszył się dużym powodzeniem, płocki Urząd Miasta nie wyklucza, że dokupi kolejne 30 kg nasion. „Nasionami można obsiać część działki, ale także donice czy skrzynie balkonowe. Aby skorzystać z «łąkomatu» w naszym ogrodzie, nie trzeba kupować biletu, ponieważ został on ustawiony przed głównym wejściem i kasami” – mówi Kowalkowska.

Łąka dobra na wszystko – dla każdego

W Płocku, jak informuje tamtejszy Urząd Miasta, jest obecnie ok. 5 hektarów łąk kwietnych, w tym tych naturalnych i założonych przez samorząd. „Każdy może mieć własną w domu, w mini wersji w doniczce na parapecie albo balkonie, czy nieco większą w ogródku” – zachęca płocki samorząd do korzystania z „łąkomatu” w tamtejszym zoo. I dodaje: „biorąc udział w akcji przyczynimy się do wysiania w tym roku nawet czterech i pół hektara nowych łąk kwietnych”.

„Zakładając łąki kwietne wspólnie z samorządami i uczelniami oraz firmami, zamierzamy zmienić jakość życia mieszkańców i oblicze polskich miast” – powiedział prezes Fundacji Łąka Maciej Podyma, cytowany w informacji płockiego Urzędu Miasta. Jak podkreśla płocki samorząd, łąka „to miejsce pełne życia, koloru i zapachu kwiatów”, sprzyja bioróżnorodności, to również „świetny sposób na suszę, gdyż łąki pomagają magazynować wodę i wymagają jej znacznie mniej niż tradycyjne trawniki”.

Co oferuje płockie zoo

Ogród zoologiczny w Płocku, położony na wysokiej nadwiślańskiej skarpie, został założony w 1951 r. Aktualnie działa jako spółka gminy – miasta po przekształceniu w 2021 r. z jednostki budżetowej. Ogród zajmuje powierzchnię ok. 15 ha. Mieszka tam ok. 7,5 tys. zwierząt reprezentujących ponad 580 gatunków, w tym wielu rzadkich, zagrożonych wyginięciem.

Na terenie płockiego zoo znajduje się jeden z największych w Polsce pawilonów dydaktyczno-naukowych, w którym prezentowana jest m.in. ekspozycja gadów i płazów, aranżacja lasu tropikalnego z oryginalną, egzotyczną roślinnością oraz akwaria z fauną i florą mórz i oceanów całego globu. Od 2002 r. zoo w Płocku należy do Światowej Organizacji Ogrodów Zoologicznych. (PAP)

autor: Michał Budkiewicz

Oprac. Piotr T. Szymański
rozwiń więcej
Nieruchomości
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?
17 maja 2024

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?
17 maja 2024

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

pokaż więcej
Proszę czekać...