Cukinia – uprawa

Anna Bojar
Biolog
rozwiń więcej
Cukinia Fot. Fotolia / Fotolia / Fotolia
Uprawa cukinii należy do najprostszych i najmniej wymagających. Warzywo to owocuje szybko i daje obfite plony. Z jednego krzaka cukinii możemy uzyskać nawet 45 owoców. Jadalne są zarówno owoce, jak i kwiaty. Co warto wiedzieć o uprawie cukinii?

Dlaczego warto jeść cukinię?

Cukinia jest nie tylko smaczna, lecz także zdrowa. Stanowi cenne źródło witamin (B1, B2, C i PP). W cukinii jest również wapń i potas, który jest szczególnie ważny latem, kiedy tracimy go podczas pocenia się. Ponadto cukinia jest źródłem beta-karotenu, który w połączeniu z tłuszczami przekształca się w przyswajalną dla ludzkiego organizmu witaminę A. Cukinia ma właściwości odtruwające, jest lekkostrawna i ma zbawienny wpływ na procesy trawienia. Jest idealna dla osób cierpiących na zgagę, nadkwaśność i dolegliwości refluksowe.

Stanowisko

Pod uprawę cukinii najlepiej wybrać stanowisko słoneczne, osłonięte od wiatru.

Zobacz także:  Pomidory – uprawa

Podłoże

Najlepiej uprawiać cukinię na glebie żyznej, próchniczej i przepuszczalnej, ale można także w mniej sprzyjających warunkach i również obficie zaowocuje. Przedplonem (roślina, która wcześniej rosła w tym miejscu) dla cukinii może być każde warzywo z wyjątkiem dyniowatych.

Wysiew

Nasiona cukinii należy wysiewać wprost do gruntu w połowie maja. Nasiona siejemy gniazdowo (po 2–3 sztuki) w dołku o głębokości około 4 cm. Gdy siewki wzejdą, usuwamy słabe, pozostawiając tylko tę najsilniejszą. Cukinię można uprawiać również w donicach.


Nawożenie

Aby dostarczyć cukinii wszystkich niezbędnych składników odżywczych, warto jesienią na planowanej pod uprawę grządce zastosować obornik.

Podlewanie

Cukinia charakteryzuje się dużym zapotrzebowaniem na wodę, dlatego należy zadbać o regularne nawadnianie grządek. Warto także wyściółkować ziemię czarną folią, co pomoże utrzymać odpowiednią wilgotność podłoża.

Zobacz także: Jak wyhodować szpinak?

Pielęgnacja

Pielęgnacja cukinii polega na odchwaszczaniu i podlewaniu. Można także stosować nawóz wieloskładnikowy – pierwsze zasilanie nawozem stosujemy po pojawieniu się kwiatów, następne - po każdym zbiorze owoców.

Przechowywanie

Najlepiej przechowywać cukinie starsze, o długości około 25 cm. Cukinie przechowujemy owinięte w folię w temperaturze 6–10 0C.

Placki z cukinii a'la ziemniaczane

Składniki:
cukinia
cebula
sól
pieprz
czosnek
1–2łyżki mąki kukurydzianej
mąka pszenna
olej do smażenia

Przygotowanie:
Cukinię zetrzeć na tarce, cebulę posiekać, wymieszać razem i doprawić. Następnie dodać mąkę kukurydzianą i odrobinę mąki pszennej dla nadania odpowiedniej konsystencji. Starannie wymieszać wszystkie składniki. Smażyć na rozgrzanym oleju do zrumienienia.

Nieruchomości
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?
17 maja 2024

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?
17 maja 2024

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

pokaż więcej
Proszę czekać...