Czosnek pospolity, Rumianek i Szałwia – zioła na trądzik

Justyna Hek
rozwiń więcej
Rumianek.
Czosnek pospolity, Rumianek pospolity i Szałwia lekarska to zioła, które są polecane przy różnorodnych problemach skórnych, np. przy trądziku młodzieńczym. Napary do picia lub przemywania twarzy działają oczyszczająco, przeciwzapalnie i ściągająco. Podpowiadamy jak hodować zioła na trądzik we własnym ogrodzie.

Czosnek – właściwości lecznicze

Czosnek ma przede wszystkim właściwości przeciwzapalne, dlatego może być stosowany jako roślina wspomagająca leczenie trądziku. Poza tym Czosnek wpływa pozytywnie na obniżenie poziomu cukru we krwi, obniża także cholesterol i ciśnienie tętnicze, a poza tym przeciwdziała tendencji do zakrzepicy. Dodatkowo Czosnek stosowany jest jako roślina wspomagająca trawienie i oczyszczająca cały przewód pokarmowy.

Zobacz także: Najlepsze zioła na przeziębienie

Czosnek – uprawa

Zobacz także: Zioła na ból głowy

Czosnek to roślina na stanowisko słoneczne. Najlepszą glebą do uprawy Czosnku jest gleba gliniasto-piaszczysta, najlepiej przewiewna i zasilona nawozem organicznym. Czosnek źle znosi okresy suszy, dlatego w jego pielęgnacji warto pamiętać o regularnym podlewaniu.

Rumianek – właściwości lecznicze

Napary z Rumianku stosowane jako kompresy są pomocne w przypadku trądziku młodzieńczego. Poza tym wpływają na szybsze gojenie się ran i stanów zapalnych, dlatego poleca się je przy problemach z oparzeniami, a także owrzodzeniami. Zioło działa również uspokajająco,  wspomaga pracę układu trawiennego i zapobiega kolkom jelitowym.

Rumianek – uprawa

Rumianek to roślina na stanowisko słoneczne. Najlepszą glebą do uprawy Rumianku będzie gleba wapienna, żyzna i nieco cięższa. Rozmnażanie Rumianku możemy przeprowadzić  poprzez wysiew nasion bezpośrednio do gruntu. Ważne aby podczas wysiewu nie przykrywać nasion ziemią, a jedynie wgnieść je lekko w podłoże – dzięki temu roślina łatwiej wykiełkuje. W pielęgnacji Rumianku istotne jest regularne odchwaszczanie i wzruszanie gleby w pobliżu rośliny.

Szałwia lekarska – właściwości lecznicze

Szałwia ze względu na swoje właściwości dezynfekujące i przeciwzapalne jest polecana przy problemach z trądzikiem. Przemywanie skóry naparem z Szałwii daje pozytywny efekt także przy trudno gojących się ranach. Dodatkowo roślina pobudza produkcję soków trawiennych, działa wiatropędnie, wpływa na efektywniejsze przyswajanie pokarmów oraz zmniejsza problemy związane ze skurczami jelit.

Zobacz także: Zioła dla diabetyków

Szałwia lekarska – uprawa

Szałwia to roślina na stanowiska słoneczne i ciepłe. Najlepszą glebą do uprawy Szałwii jest gleba żyzna, spulchniona, zasadowa i wilgotna. Pamiętajmy aby po zakończeniu okresu kwitnienia dość mocno przyciąć roślinę. To spowoduje, że będzie lepiej rosła. Jeśli chcemy rozmnożyć Szałwię możemy to zrobić albo przez sadzonki, albo przez wysiew nasion.

Zobacz także: Stewia – roślina, której możemy używać zamiast cukru

Nieruchomości
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?
17 maja 2024

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?
17 maja 2024

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

pokaż więcej
Proszę czekać...