Zioła prowansalskie

Justyna Hek
rozwiń więcej
Zioła prowansalskie. Fot. Fotolia
Zioła prowansalskie to mieszanka ziół, w skład której wchodzą: Rozmaryn, Bazylia, Lebiodka pospolita, Szałwia, Majeranek, Mięta pieprzowa i Cząber ogrodowy. Wszystkie zioła potrzebne do stworzenia popularnej mieszanki możemy wyhodować w swoim ogrodzie. Podpowiadamy jak uprawiać zioła prowansalskie.

Uprawa Rozmarynu

Najlepszym stanowiskiem do uprawy Rozmarynu jest stanowisko ciepłe, słoneczne i niewystawione na bezpośrednie działanie wiatru. Rozmaryn nie ma specjalnych wymagań glebowych, jednak dobrze rośnie na glebach suchych i ubogich w składniki odżywcze. Ważne, aby podłoże zawierało dość dużo wapnia, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju Rozmarynu. Roślinę należy regularnie nawozić nawozem organicznym w okresie wegetacji – od wiosny do końca lata. Ważne aby nie dopuścić do przesuszenia korzeni Rozmarynu, gdyż wówczas cała roślina uschnie.

Zobacz także: Zioła na kaszel

Uprawa Bazylii

Zobacz także: Zioła na ból głowy

Bazylia lubi miejsca nasłonecznione, ale nie należy jej wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Słońce może powodować przebarwienia liści Bazylii. W uprawie tej rośliny istotna jest gleba – najlepsza będzie żyzna, spulchniona i kwaśna. Pamiętajmy aby regularnie, dość obficie podlewać Bazylię do podstawki. Jeśli na liściach Bazylii pojawiły się plamy, to znak, że zioło stoi w miejscu o zbyt dużej wilgotności powietrza.

Uprawa Lebiodki pospolitej – Oregano

Lebiodka pospolita to zioło na stanowisko słoneczne, nienarażone na bezpośrednie działanie wiatru. Roślina ta preferuje gleby suche i lekko zasadowe. Ze względu na to, że Lebiodka wolno rośnie, wymaga regularnego pielenia aby nie zagłuszyły jej inne rośliny. Jeśli chcemy żeby Lebiodka wykształcała więcej liści, powinniśmy obrywać tworzące się kwiatostany. Najlepszym momentem na przesadzenie Lebiodki do gruntu jest połowa maja – wówczas będziemy mieli pewność, że roślina nie przemarznie.

Cząber ogrodowy – uprawa

Cząber, tak jak Lebiodka najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym i bezwietrznym. Gleba dla Cząbra powinna być żyzna, próchnicza, przepuszczalna, a także zawierająca dużą ilość wapnia. Pamiętajmy o podlewaniu rośliny, zwłaszcza podczas dłuższych okresów suszy. Warto również regularnie spulchniać podłoże i odchwaszczać Cząber. Ważne – Cząber jest rośliną, która nie lubi przesadzania, dlatego wybierzmy dla niego miejsce na stałe.

Uprawa Szałwii

Szałwia dobrze się czuje w miejscach słonecznych i ciepłych, o żyznej, zasadowej, spulchnionej i wilgotnej glebie. Pamiętajmy, że po okresie kwitnienia Szałwię należy dość mocno przyciąć – roślina dzięki temu będzie lepiej rosła. Jeśli chcemy rozmnożyć Szałwię, możemy wykorzystać zarówno sadzonki, jak i rozmnożyć ją poprzez wysiew nasion.

Uprawa Majeranku

Majeranek to zioło, które najlepiej rośnie w miejscach słonecznych i osłoniętych od wiatru. Glebą odpowiednią do uprawy Majeranku jest gleba przepuszczalna, lekka z dodatkiem próchnicy i wapnia. Pamiętajmy o regularnym podlewaniu tej rośliny, gdyż Majeranek źle sobie radzi na suchym podłożu.

Uprawa Mięty pieprzowej

Zobacz także: Zioła dla niemowląt

Najlepszą glebą do uprawy Mięty pieprzowej jest gleba próchnicza, przepuszczalna, wilgotna, o znacznej zawartości wapnia. Mięta to roślina o stosunkowo dużym zapotrzebowaniu na substancje odżywcze –  wymaga regularnego nawożenia. Podstawą w pielęgnacji Mięty jest opielanie. Pamiętajmy, że Mięta pieprzowa nie powinna być zagłuszona przez rośliny rosnące w pobliżu. Zioło zbieramy na początku okresu kwitnienia – wtedy, gdy pojawią się pierwsze kwiaty.

Zobacz także: Zioła dla diabetyków

Nieruchomości
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?
17 maja 2024

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?
17 maja 2024

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

pokaż więcej
Proszę czekać...