Rośliny owocowe – pielęgnacja jesienią

Justyna Hek
rozwiń więcej
Jesień to nie tylko czas zbioru owoców z zimowych odmian grusz i jabłoni, lecz także okres, w którym sadzimy drzewa i krzewy owocowe. / inforCMS
Jesień to nie tylko czas zbioru owoców z zimowych odmian grusz i jabłoni, lecz także okres, w którym sadzimy drzewa i krzewy owocowe. Jak możemy wykorzystać przemarznięte owoce? Jak przechowywać jabłka i gruszki? Co zrobić z zaschniętymi owocami, które zostały na drzewach? Radzimy, jak pielęgnować drzewa i krzewy owocowe jesienią.

Sadzenie roślin owocowych

Po piętnastym października możemy pomyśleć o posadzeniu drzew i krzewów owocowych w naszym ogrodzie. Sadzonki, które kupimy we wszystkich sklepach ogrodniczych, powinny być szczepione na odpowiednich podkładkach – najlepiej karłowych lub podkarłowych. Rośliny szczepione na takich podkładkach nie rozrosną się w duże korony – zajmą mniej miejsca w naszym ogrodzie, a poza tym będą wygodniejsze w pielęgnacji.

Zanim zaczniemy sadzenie, powinniśmy wykopać dołek odpowiedniej wielkości. Dołek musi być dostosowany do wielkości systemu korzeniowego rośliny, którą chcemy posadzić. Korzenie drzewa czy krzewu umieszczamy w dołku, przysypujemy ziemią i ugniatamy glebę dookoła rośliny. Gdy posadzimy rośliny, nie zapomnijmy o tym, aby je obficie podlać.

Maliny, jeżyny, borówki amerykańskie czy agrest pienny powinniśmy posadzić na głębokości o 2–3 cm większej, niż ta, na której krzewy rosły w szkółce. Nieco głębiej zasadzimy porzeczki – zarówno białe, jak czarne i czerwone, a także krzaczaste odmiany agrestu – 5–7 cm głębiej w stosunku do głębokości, na jakiej rośliny rosły w szkółce.

Zobacz także: Jak zaprojektować w ogrodzie sad?

Przygotowanie sadzonek roślin owocowych

Październik do miesiąc, w którym powinniśmy pomyśleć o przygotowaniu sadzonek roślin owocowych do naszego ogrodu. Sadzonki porzeczek – pędy skracamy o 20–25 cm. Te kawałki pędów zawierają pędy wierzchołkowe, które należy odciąć. Zdrowe fragmenty pędów wkładamy naczynia wypełnionego wilgotnym piaskiem – koniec pozostawiony po odciętym wierzchołku powinien być na górze. Naczynie ustawmy w piwnicy.

Sadzonki winorośli przygotowujemy nieco inaczej – ze zdrewniałych, młodych pędów powinniśmy odciąć kawałki o długości około 40 cm. Z fragmentami pędów winorośli postępujemy tak samo jak z pędami porzeczki. Wkładamy je do wilgotnego piasku i zostawiamy w piwnicy. Zarówno sadzonki porzeczek, jak i winorośli wysadzamy w naszym ogrodzie w kwietniu.

Zobacz także: Jak przycinać młode drzewka owocowe podczas sadzenia?

Jak wykorzystać przemarznięte owoce?

Owoce po nocnych przymrozkach są przemarznięte. Pamiętajmy, że przemarzniętych owoców nie powinno się zbierać – poczekamy kilka godzin zanim pozbieramy gruszki czy jabłka. Takich owoców nie możemy już przechowywać, dlatego wykorzystajmy je do zrobienia przetworów – dżemów, soków, konfitur.

Przechowywanie owoców

Te z naszych owoców, które pochodzą z zimowych odmian, powinniśmy przechowywać przez kilka tygodni w skrzyniach. Najlepszym miejscem dla skrzyń z owocami będzie piwnica, pod warunkiem, że nie panuje tam wysoka temperatura.

Owoce, które wyschły na drzewach należy zebrać, aby nie narażać roślin na choroby grzybowe.

Nieruchomości
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?
17 maja 2024

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?
17 maja 2024

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

pokaż więcej
Proszę czekać...