Zalety ściółkowania rabat w ogrodzie

Maciej Aleksandrowicz
Ekspert w dziedzinie ogrodów
rozwiń więcej
Stosowanie ściółki jest korzystne nie tylko ze względów estetycznych. / Fotolia
Stosowanie ściółki jest korzystne nie tylko ze względów estetycznych. Z pożytków ściółkowania możemy korzystać przez cały rok. W sezonie ściółka chroni glebę przed utratą wilgoci, zapobiega rozwojowi chwastów i jest elementem dekoracyjnym. Zimą ściółka chroni glebę i system korzeniowy roślin przed przemarznięciem.

Stosowanie ściółki latem chroni glebę przed działaniem wiatru i słońca, a tym samym przed utratą wilgoci. W połączeniu z walorami roślin (kwiaty, barwne liście i igły) tworzy też dekoracyjną kompozycję. Pod warstwą ochronną ziemia pozostaje dłużej wilgotna, przez co rzadziej trzeba ją podlewać. Ściółkowane rabaty nie wymagają też częstego odchwaszczania, gdyż sporadycznie przebijające się przez warstwę ściółki chwasty łatwo jest usunąć. Zimą ściółka chroni glebę i system korzeniowy przed przemrożeniem i zbyt szybkim nagrzewaniem późną zimą.

Czym ściółkujemy rabaty?

Kora

Najczęściej stosujemy do ściółkowania korę. Rozdrobniona i przekompostowana (świeża nie nadaje się do ściółkowania) kora sosnowa ma właściwości zakwaszające. Stosuję się ją głównie pod rośliny kwasolubne (iglaki, rośliny wrzosowate). Bardzo dobrze izoluje glebę przed chłodem i nadmiernym nagrzaniem. Najlepiej stosować grubszą warstwę kory, (co najmniej 5–7cm).
Oprócz kory do ściółkowania można używać innych materiałów organicznych – obornika, kompostu, ścinków trawy, liści, słomy.

Zobacz także: Węgiel brunatny – ekologiczny i trwały materiał do ściółkowania

Agrowłóknina

Coraz częściej do ściółkowania używane są też agrowłókniny ogrodnicze. Są obojętne dla środowiska, trwałe i można stosować ja przez kilka sezonów. Białe agrowłókniny są przydatne do ochrony roślin i grządek przed przymrozkami. Czarne natomiast skutecznie hamują rozwój chwastów latem. Do ściółkowania przydatne są także sypkie materiały mineralne, tak jak żwir lub grys. Najlepiej prezentują się one na rabatach z roślinami sucholubnymi lub w ogrodach skalnych.

Zobacz także: Jak założyć niekłopotliwą rabatę kwiatową?

Powierzchnię gleby można przykryć naturalnymi materiałami (trawą, obornikiem, kompostem, liśćmi), które są dodatkowo źródłem próchnicy i składników pokarmowych. Dzięki temu zapewniamy dokarmianie roślin oraz poprawiamy właściwości fizyczne podłoża. Jednak takie ściółkowanie wykonuje się najwyżej dwa razy w roku – najlepiej jesienią. Zabieg można powtórzyć wiosną. Warstwę grubości około 5cm rozkładamy przed zamarznięciem gleby jesienią lub wiosną po rozmarznięciu gruntu.

Zobacz także: Jakie drzewa i krzewy urosną na wapiennej glebie?

Nieruchomości
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?
17 maja 2024

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?
17 maja 2024

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

pokaż więcej
Proszę czekać...