Spadek

Spadek to ogół praw i obowiązków należących do zmarłego i przechodzących na jedną lub kilka osób, według zasad dziedziczenia uregulowanych w kodeksie cywilnym. Osoba lub osoby, które otrzymały spadek, w zasadzie wchodzą w sytuację prawną, w jakiej pozostawała osoba zmarła.

Powołanie do spadku

Powołanie do spadku wynika albo z ustawy, albo z testamentu. Podstawy dziedziczenia nie może stanowić żadna inna czynność prawna, np. nie można zawrzeć za życia umowy dziedziczenia. Pierwszeństwo ma powołanie z testamentu. Oznacza to, że spadek odziedziczy osoba, którą w ważnie sporządzonym testamencie wskazał spadkodawca. Dopiero w sytuacji, gdy nie ma możliwości powołania spadkobiercy na mocy testamentu, wejdzie w grę dziedziczenie ustawowe.

Dziedziczeniu podlegają głównie prawa i obowiązki mające charakter cywilnoprawny, ale również te, które wynikają ze stosunków publicznoprawnych.

Skład masy spadkowej

W spadku możemy dostać m.in.:

- prawo własności rzeczy ruchomych (np. samochód) i nieruchomych (np. mieszkanie) oraz udział we współwłasności tych rzeczy,

-użytkowanie wieczystej związaną z nim własność budynków i innych urządzeń wzniesionych na użytkowanym gruncie,

- zastaw i hipotekę (razem z wierzytelnością, którą zabezpieczają),

- spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,

-posiadanie rzeczy ruchomych i nieruchomości

- prawa i obowiązki wynikające z treści papierów wartościowych (np. weksle, czeki),

- wkłady na rachunkach bankowych,

- przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki (np. prawo do nadpłaty, ale także obowiązek zapłaty zaległości podatkowej i odsetek).

Spadkodawca

Spadkodawcą jest osoba, z chwilą śmierci której następuje otwarcie spadku, tj. przejście jego praw i obowiązków majątkowych na spadkobierców. Chwila otwarcia spadku to moment śmierci spadkodawcy. Decyduje nie tylko o tym, kiedy spadkobierca nabywa spadek i czy go w ogóle nabędzie, ale także o samym składzie spadku.

Spadkodawca może rozporządzić swoim majątkiem na wypadek śmierci poprzez sporządzenie testamentu. Jeśli tego nie zrobi, następuje dziedziczenie ustawowe, tj. na podstawie przepisów prawa.

Spadkobierca

Spadkobiercą jest osoba, która z chwilą śmierci spadkodawcy, z mocy prawa, nabywa ogół jego praw i obowiązków majątkowych. Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Powołanie do spadku jest skuteczne tylko wtedy, gdy spadkobierca ma zdolność dziedziczenia, tzn. spełnia określone przez prawo wymagania. Spadkobiercą może być osobą fizyczną i osobą prawną (np.fundacja spółka z o.o. i akcyjna, ale już niespółka jawna i cywilna).

Nieruchomości
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?
17 maja 2024

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?
17 maja 2024

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

pokaż więcej
Proszę czekać...