Wspólnota mieszkaniowa

Wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy samego prawa. Nie jest do tego potrzebna ani wola jej zawiązania - jak to ma miejsce np. w przypadku spółdzielni, spółki czy stowarzyszenia - ani jakiekolwiek działanie ukierunkowane wyłącznie na jej utworzenie.

Zawsze mamy z nią do czynienia tam, gdzie pojawia się co najmniej dwóch właścicieli lokali w budynku składającym się z więcej niż jednej takiej wydzielonej nieruchomości. I bez znaczenia jest, czy są to mieszkania czy lokale użytkowe. Można więc powiedzieć, że wspólnota mieszkaniowa to produkt uboczny wyodrębniania własności lokali, czyli dzielenia jednej nieruchomości budynkowej na wiele nieruchomości lokalowych. Warto też pamiętać, że choć się jej nie zakłada, to jej członkowie, czyli ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości, muszą dopełnić kilku obowiązków związanych z jej powstaniem i przyszłym funkcjonowaniem. Powinności te przeważnie różnią się w małych i dużych wspólnotach (ich rozróżnienie wynika z liczby lokali mieszkalnych i użytkowych mieszczących się w budynku). Wyjątek stanowią wspólnoty wyłaniające się ze spółdzielni mieszkaniowych. Rządzą się bowiem nieco odmiennymi zasadami.

CZYM JEST WSPÓLNOTA MIESZKANIOWA

Wspólnota mieszkaniowa to ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości. Nie ma znaczenia, czy lokale są mieszkalne czy użytkowe.

Wspólnota powstaje z mocy samego prawa. Nie można ani temu zapobiec ani jej zlikwidować dopóki trwa odrębna własność lokali w większej nieruchomości, składającej się z jednego lub kilku budynków.

Żeby powstała wspólnota, wystarczą dwaj właściciele lokali

Pierwotny właściciel - np. deweloper lub gmina - musi wyodrębnić własność choćby jednego lokalu - mieszkania lub lokalu użytkowego i sprzedać go.

Członkami wspólnot mieszkaniowych mogą być i osoby fizyczne pan Kowalski), i prawne (ABC sp. z o.o.). Każdy może kupić tyle mieszkań i lokali użytkowych, ile chce.

Odrębna własność lokalu datuje się od uprawomocnienia się postanowienia sądu o dokonaniu wpisu w księdze wieczystej, lecz z mocą wsteczną, od złożenia wniosku o taki wpis.

Nie ma osobnej ewidencji wspólnot

Konieczność uzyskania REGON i NIP dla każdej wspólnoty wynika z obowiązków statystycznych i z konieczności płacenia przez nią podatków.

Wspólnoty, w których jest nie więcej niż 7 lokali, czyli małe, rządzą się innymi regulacjami niż duże, w których jest większa niż 7 liczba lokali.

Wspólnota jest jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej. Jest jednak podmiotem prawa. Wolno jej nabywać prawa i zaciągać zobowiązania. Może pozywać i być pozywaną (ma zdolność sądową).

Każda nieruchomość musi mieć księgę wieczystą. Ma ją i wyodrębniony lokal (każdego właściciela ujawnia się tu imiennie), i nieruchomość wspólna (właścicieli lokali ujawnia się tu bezimiennie, tylko przez podanie numerów lokali).

JAK POWSTAJE WSPÓLNOTA MIESZKANIOWA

Wspólnota mieszkaniowa powstaje na podstawie

  • umowy (koniecznie w formie aktu notarialnego)
  • jednostronnej czynności prawnej pierwotnego właściciela nieruchomości wyjściowej
  • orzeczenia sądu znoszącego współwłasność
  • wykonania umowy zobowiązującej właściciela gruntu lub użytkownika wieczystego do wybudowania na takiej działce domu i sprzedania w nim mieszkań lub lokali użytkowych
  • zasiedzenia
  • przekształcenia spółdzielni we wspólnotę
  • podziału jednej dużej na dwie lub kilka mniejszych

WSPÓŁWŁASNOŚĆ PRZYMUSOWA

Każdy członek wspólnoty jest właścicielem lokalu oraz udziału w nieruchomości wspólnej. Współwłasność nieruchomości wspólnej jest przymusowa.

Nieruchomość wspólna to grunt, jeśli jest własny, a nie użytkowany wieczyście, fundamenty, mury konstrukcyjne, klatki schodowe, korytarze, strychy, suszarnie itp.

POTRZEBNE ZARZĄDZANIE

Członkowie wspólnot do zarządzania nieruchomością wspólną powołują zarząd, czasem także wynajmują firmę zarządzającą.

Czynności zwykłego zarządu, zarząd-organ wspólnoty wykonuje samodzielnie (sam decyduje w codziennych sprawach).

W sprawach przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę i udzielająca zarządowi pełnomocnictwa do zawierania umów w szczególnie ważnych dla wspólnoty sprawach (wymienionych w ustawie o własności lokali).

Nieruchomości
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?
17 maja 2024

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?
17 maja 2024

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

pokaż więcej
Proszę czekać...