Odbiór mieszkania od dewelopera, czyli ostatni etap w drodze do własnego „M”

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
rozwiń więcej
Odbiór mieszkania od dewelopera, czyli ostatni etap w drodze do własnego „M” /Fot. Fotolia / Fotolia
Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera to ostatni krok dzielący właściciela od otrzymania kluczy i podpisania końcowej umowy przenoszącej własność. Co istotne, wymóg jego przeprowadzenia obliguje ustawa deweloperska. Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o czynności sprawdzające prawidłowość wykonania lokalu mieszkalnego w pełnej zgodności z umową deweloperską i normami budowlanymi.

Standard deweloperski, czyli jaki?

Mieszkanie nabyte na rynku pierwotnym oddawane jest nabywcy w tzw. standardzie deweloperskim, poza tylko bardzo nielicznymi przypadkami, kiedy to lokum z pierwszej ręki jest wykończone przez dewelopera „pod klucz”. Standard deweloperski, czyli stan realizacji lokalu mieszkalnego, za jaki nabywca płaci i jaki obowiązuje na rynku pierwotnym w chwili przekazania mu go przez dewelopera do eksploatacji, jest pojęciem typowo umownym, które w żaden sposób nie jest unormowane ani zdefiniowane. Dlatego zawsze należy zwracać uwagę na zapisy prospektu informacyjnego oraz umowy deweloperskiej, które obowiązkowo muszą zawierać przedmiotową charakterystykę. Art. 22 pkt. 1 ust. 6) ustawy deweloperskiej obliguje do zawarcia w umowie określenia powierzchni i układu pomieszczeń oraz zakresu i standardu prac wykończeniowych, do których wykonania zobowiązuje się deweloper.

Oczywiście sam rynek wypracował niepisaną definicję stanu deweloperskiego mieszkania, która w dużym przybliżeniu stanowi umowną normę, szeroko praktykowaną przez branżę deweloperską. I tak mieszkanie deweloperskie oddane nabywcy do eksploatacji standardowo posiada drzwi wejściowe, okna plus parapety, gładź gipsową na zazwyczaj powierzchownie pomalowanych na biało ścianach, wylewkę pod podłogę, instalację elektryczną, centralnego ogrzewania, wentylacyjną oraz doprowadzone złącza instalacji wodno-kanalizacyjnej. Odbiór techniczny mieszkania polega wiec na sprawdzeniu, czy powyższe elementy oddawanego lokum są zgodne z umową, spełniają przyjęte normy i nie zawierają błędów i uchybień.

Odbiór techniczny a ustawa deweloperska

Samą procedurę odbioru technicznego reguluje art. 27 ustawy deweloperskiej, który w punkcie 1. warunkuje od jej przeprowadzenia podpisanie umowy przenoszącej własność, dopuszcza zaś jej możliwość dopiero po uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.

Z jednej strony odbioru obowiązkowo dokonuje nabywca mieszkania lub osoba przez niego upoważniona, z drugiej przedstawiciel firmy deweloperskiej. Opcjonalnie w przedmiotowej procedurze może uczestniczyć osoba towarzysząca nabywcy w charakterze eksperta, a także przedstawiciel firmy wykonawczej.

Najważniejszym elementem czynności sprawdzających odbioru technicznego jest protokół zdawczo-odbiorczy, w którym przedstawiciel dewelopera spisuje wszelkie wskazane przez drugą stronę wykryte wady i usterki. Następnie w terminie 14 dni od dnia podpisania protokołu, deweloper ma obowiązek doręczyć nabywcy oświadczenie o uznaniu lub nieuznaniu wad, a w terminie 30 dni od dnia podpisania protokołu, musi uznane wcześniej usterki usunąć.

Odbiór techniczny mieszkania deweloperskiego w 6-ciu krokach

Ogólnie rzecz ujmując odbiór techniczny mieszkania polega na identyfikacji zwykłych wad i usterek, ale co najważniejsze, starannej kontroli zgodności wykonania prac budowlanych w ramach przedmiotowego lokum z załączonym do umowy standardem wykonania oraz normami budowlanymi. Całość procedury można podzielić na 6 etapów.

1. Pomiar powierzchni mieszkania.

Wykonanie dokładnego obmiaru zgodnie ze sposobem obliczania powierzchni przyjętym w umowie. Dopuszczalna tolerancja w różnicy powierzchni zaprojektowanej i docelowej to najczęściej umowne 2 proc.

2. Kontrola powierzchni ścian i sufitów.

Sprawdzamy piony, poziomy oraz kąty na styku ścian oraz ścian i sufitów. Poza tym właściwe wyrównanie powierzchni, ewentualne zawilgocenia czy odbarwienia na powierzchni.

3. Kontrola wykonania wylewki pod podłogi.

Sprawdzenie poziomów, równości wykonania powierzchni szlichty oraz jej grubości zgodnie z umową, a także odpowiedniej dylatacji.

4. Kontrola okien i drzwi

Sprawdzenie prawidłowości otwierania/zamykania drzwi i okien oraz ich szczelności. Częstą wadą, na którą należy zwrócić szczególną uwagę bywają rysy a nawet pęknięcia szklanych powierzchni okien.

5. Kontrola instalacji elektrycznej.

Sprawdzenie gniazdek elektrycznych za pomocą próbnika oraz wyprowadzeń do oświetlenia ze ścian i sufitów.

6. Kontrola działania wentylacji.

Sprawdzenie zgodności pionów wentylacyjnych z projektem, kontrola ich drożności.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że prawidłowy odbiór mieszkania, a więc skuteczne wykrycie wszystkich usterek lub stwierdzenie ich braku, jest procesem o wiele bardziej skomplikowanym, niż może to wynikać z powyższego opisu. Tym samym może być bardzo trudny lub wręcz niemożliwy do przeprowadzenia bez posiadania odpowiedniej wiedzy budowlanej i doświadczenia w tym zakresie. Dlatego dość powszechną praktyką jest dokonywanie odbiorów technicznych z udziałem specjalistycznej firmy. Koszt takiej usługi nie przekracza kilkuset złotych, które dość często warto jest jednak zainwestować w profesjonalną asystę.

Autor: Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Nieruchomości
Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

pokaż więcej
Proszę czekać...