Nadchodzi sezon grzewczy. Jak zadbać o pomy ciepła czy fotowoltaikę, aby były efektywne?

sezon grzewczy / Źródło zewnętrzne

Polacy polubili korzystanie z ekologicznych źródeł ciepła. Pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne stają się coraz popularniejsze. Jak skutecznie przygotować je do nadchodzącego sezonu grzewczego? Jak dbać, by pracowały wydajnie i nieprzerwanie? 

Wraz z nadejściem chłodniejszych dni, właściciele domów jednorodzinnych przygotowują się do jesiennych porządków. Choć często skupiają się oni na przygotowaniu roślin i ogrodu na nadchodzące chłody, istnieją również inne aspekty domu, które wymagają uwagi – mowa o pompach ciepła oraz instalacjach fotowoltaicznych. Warto wiedzieć, jak dbać o instalacje OZE, aby były bardziej efektywne. Kluczowe są m.in. regularne przeglądy techniczne. Systematyczne kontrolowanie składników instalacji umożliwia wczesne wykrywanie ewentualnych problemów czy zużycia materiałów, co jeszcze?

Pompy ciepła - o czym pamiętać jesienią 

Pompy ciepła są wydajnym i ekologicznym sposobem na ogrzewanie domu. W celu zapewnienia im prawidłowego działania przez cały rok, warto przeprowadzić kilka podstawowych czynności przed sezonem grzewczym.

Sprzątając ogród warto sprawdzić, czy na zewnątrz jednostki nie ma żadnych przeszkód, takich jak gałęzie czy liście. Oczyszczając przestrzeń wokół pompy, zapobiegniesz blokadzie przepływu powietrza, co może wpłynąć na jej wydajność.

Regularne czyszczenie filtrów lub ich wymiana pozwoli pompie pracować efektywniej i zapobiegnie przedwczesnemu zużyciu. Co więcej, warto upewnić się, że termostat jest prawidłowo ustawiony, aby zapewnić komfortowe warunki w domu i jednocześnie zoptymalizować zużycie energii.

Panele fotowoltaiczne - jak maksymalnie wykorzystać energię słoneczną

Jesień to doskonały czas, aby zadbać o systemy fotowoltaiczne. Właściwe utrzymanie pozwoli na maksymalne wykorzystanie energii słonecznej nawet w mniej słonecznych miesiącach.

W złych warunkach pogodowych takich jak duże zachmurzenie, intensywne opady śniegu i jego zaleganie, panele fotowoltaiczne będą produkować minimalnie ilości prądu, a w skrajnych przypadkach, nie będą produkować energii. Podobna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku bardzo dużego zabrudzenia. Kurz, liście czy ptasie odchody mogą znacząco obniżać ich wydajność. Regularne czyszczenie jest więc kluczem do optymalnej pracy systemu. Istotne może okazać się również przycięcie gałęzi, które mogą zasłaniać PV – przez co będą mniej efektywne – lub być zagrożeniem dla instalacji w trakcie zimy (zalegający śnieg na gałęziach może spowodować ich ułamanie i w efekcie uszkodzenie paneli). 

Instalacja PV to mała elektrownia, zaprojektowana i budowana na kilka dekad. Sprzęt i użyte komponenty montażowe muszą wytrzymać zmienne warunki atmosferyczne panujące w Polsce (mroźne zimy, gorące lato oraz coraz częściej występujące wiosną bądź jesienią wichury). Stosowanie oryginalnych i certyfikowanych podzespołów gwarantuje niezawodność i bezpieczeństwo działania. Właściciel paneli powinien regularnie kontrolować stan instalacji, a także zwracać uwagę na wszelkie anomalie w jej pracy. Utrzymanie czystości paneli, poprzez usunięcie liści czy innych zanieczyszczeń, które mogą utrudniać przepływ powietrza i prowadzić do przegrzewania, to również klucz do bezpiecznej eksploatacji. Są to czynności, które można wykonać samodzielnie. Natomiast sprawdzenie instalacji po stronie elektrycznej, izolacji przewodów, stanu technicznego konstrukcji i jej mocowania wymaga już certyfikowanego serwisanta. Takie czynności zaleca się wykonać przed każdym sezonem grzewczym.

Jesień dobrym momentem na aktualizację systemów

Właściwe dbanie o dom jednorodzinny w okresie jesieni to inwestycja w komfort oraz oszczędność przez cały rok. Pamiętajmy więc nie tylko o spadających liściach i roślinach, ale także o nowoczesnych technologiach, które służą naszemu domowi.

- Żywotność instalacji OZE oraz ich praca zależy od wielu czynników, w tym od prawidłowego doboru urządzenia, jakości montażu, warunków eksploatacji oraz częstotliwości i skuteczności konserwacji. Są one zazwyczaj długoletnie i mogą działać przez co najmniej 15-20 lat. Jednakże, aby osiągnąć taki okres użytkowania i aby działały one dobrze w sezonie grzewczym, konieczne jest przestrzeganie zaleceń producenta dotyczących konserwacji i eksploatacji, regularne przeglądy oraz stosowanie się do instrukcji obsługi – wskazuje Tomasz Walczak, CTO Euros Energy. 

Jesień można również ustalić jako czas na coroczną aktualizację systemów i sprawdzenie nowinek w świecie ekologicznych źródeł ciepła. Pamiętajmy, że technologie OZE ciągle się rozwijają. Warto więc być na bieżąco ze wszystkimi zmianami. 

Źródło informacji: Euros Energy 

Zobacz także: Pompa ciepła

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Nieruchomości
Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

pokaż więcej
Proszę czekać...