Upadłość dewelopera a Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

Karol Gorzkowski
Adwokat
rozwiń więcej
Upadłość dewelopera a Deweloperski Fundusz Gwarancyjny / Shutterstock
Celem Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego jest zwiększenie ochrony osób kupujących nowe mieszkania. Co warto wiedzieć o nowych przepisach, które wejdą w życie 1 lipca 2022 r.?

Upadłość deweloperów jako przyczyna nowelizacji

Znowelizowana ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego, która wchodzi w życie (z pewnymi wyjątkami) dnia 1 lipca 2022 r., określa zasady działania i zakres odpowiedzialności Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, którego celem jest zwiększenie ochrony osób kupujących nowe mieszkania.

Nowa ustawa jest odpowiedzią na negatywne doświadczenia rynku nieruchomości z lat ubiegłych, w tym związane z upadkiem firm deweloperskich. Nowo powstały Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ma więc eliminować ryzyko strat finansowych u osób, które nabyły lokale mieszkalne albo domy od deweloperów, którzy wpadli w problemy finansowe. Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG) jest jednym z istotnych elementów zapewniających skuteczność wprowadzonego nową ustawą, komplementarnego mechanizmu ochrony nabywców, opierającego się o różne uzupełniające się instrumenty. W związku ze zmianą ustawy deweloperskiej, konieczne stało się również uzupełnienie ustawy prawo upadłościowe, tak aby nowe mechanizmy ochronne mogły w pełni funkcjonować.

Przeznaczenie środków Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jako podmiot, któremu zgodnie z ustawą powierzono obsługę DFG, odpowiada za wypłatę środków z DFG tytułem zwrotu wpłat nabywców dokonanych na otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy w związku z realizacją umowy deweloperskiej w przypadkach wskazanych w ustawie. W większości przewidzianych przypadków, będzie to miało miejsce w sytuacji upadłości dewelopera. Zgodnie z ustawą, wypłata nastąpi m. in. w sytuacji wydania przez sędziego-komisarza (jest to organ postępowania upadłościowego i restrukturyzacyjnego wyznaczany przez sąd upadłościowy albo restrukturyzacyjny prowadzący dane postępowanie) na podstawie ustawy Prawo upadłościowe; postanowienia w przedmiocie oddalenia wniosku syndyka o udzielenie zgody na dalsze prowadzenie przedsięwzięcia deweloperskiego, postanowienia o wyrażeniu zgody na odstąpienie od dalszego prowadzenia przedsięwzięcia deweloperskiego, uprawomocnienia się postanowienia sędziego-komisarza o udzieleniu zgody na zaprzestanie dalszego prowadzenia przedsięwzięcia deweloperskiego, a także niewydania przez niego postanowienia w przedmiocie dalszego prowadzenia przedsięwzięcia deweloperskiego w terminie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia upadłości. Wypłata nastąpi również w przypadku odstąpienia od umowy deweloperskiej przez syndyka na podstawie art. 98 wspomnianej ustawy albo przez zarządcę w przypadku postępowania restrukturyzacyjnego, w trybie art. 298 ustawy Prawo restrukturyzacyjne.

Jak wynika z uzasadnienia do projektu nowej ustawy, pierwsze trzy przypadki wskazane powyżej, będą miały miejsce już po wszczęciu postępowania upadłościowego wobec dewelopera i po ustaleniu, że dalsze prowadzenie przedsięwzięcia deweloperskiego nie jest uzasadnione, ponieważ żadne dalsze działania nie doprowadzą już tego przedsięwzięcia do zakończenia
i przeniesienia własności na nabywców. Gwarancja DFG obejmuje również sytuację niewydania przez sędziego-komisarza postanowienia w przedmiocie dalszego prowadzenia przedsięwzięcia deweloperskiego w terminie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia upadłości (czwarty wspomniany przypadek). Rozwiązanie to jest niezbędne w przypadku, gdyby syndyk lub inni uczestnicy postępowania nie złożyli wniosku o wyrażenie zgody na dalsze prowadzenie przedsięwzięcia deweloperskiego. W konsekwencji mogłoby to doprowadzić do sytuacji, w której syndyk prowadziłby likwidację majątku dewelopera, a nabywcy lokali nie mieliby prawa do wypłat z DFG. Obecnie art. 298 Prawa restrukturyzacyjnego przewiduje uprawnienie zarządcy w postępowaniu sanacyjnym do odstąpienia od umowy wzajemnej, która nie została wykonana w całości lub
w części przed dniem otwarcia postępowania sanacyjnego. Przepis ten wymaga zgody sędziego-komisarza na odstąpienie od umowy wzajemnej i daje możliwość zaskarżenia postanowienia wydanego w tym przedmiocie również drugiej stronie umowy, może jednak się zdarzyć, że na jego podstawie dojdzie do odstąpienia przez zarządcę w postępowaniu sanacyjnym dewelopera od umowy zawartej z nabywcą. Analogiczna sytuacja może mieć miejsce w przypadku skorzystania z prawa odstąpienia od umowy zawartej z nabywcą przez syndyka na podstawie art. 98 Prawa upadłościowego. Dlatego przypadki te, zostały również objęte gwarancją DFG.

Wypłata środków z Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w związku z upadłością dewelopera

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) wypłaca środki z DFG w razie wystąpienia jednego z opisanych wyżej przypadków po otrzymaniu stosownych informacji. W pierwszej kolejności, zgodnie z przepisami ustawy Prawo upadłościowe, syndyk ma obowiązek poinformowania banku prowadzącego mieszkaniowy rachunek powierniczy dla przedsięwzięcia deweloperskiego
o upadłości dewelopera oraz o wydaniu przez sędziego-komisarza jednego ze wspomnianych wyżej postanowień w przedmiocie kontynuowania przedsięwzięcia deweloperskiego albo poinformować o niewydaniu przez sędziego-komisarza postanowienia w tym przedmiocie w terminie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia upadłości. Syndyk ma także obowiązek złożenia dyspozycji zwrotu środków znajdujących się na rachunku nabywcom.

Następnie Bank prowadzący mieszkaniowy rachunek powierniczy przekazuje informacje o upadłości dewelopera i niekontynuowaniu przedsięwzięcia deweloperskiego otrzymane wcześniej od syndyka do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Natomiast w przypadku odstąpienia od umowy deweloperskiej przez syndyka na podstawie art. 98 prawa upadłościowego lub przez zarządcę w trybie art. 298 prawa restrukturyzacyjnego, bank prowadzący mieszkaniowy rachunek powierniczy przekazuje do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego informacje o tym odstąpieniu. W celu uruchomienia gwarancji z DFG, bank ma obowiązek dodatkowo przekazać informacje o wysokości środków zwróconych nabywcy z mieszkaniowego rachunku powierniczego, jeśli miało to wcześniej miejsce; pozostałej do wypłacenia na rzecz nabywcy wysokości środków wpłaconych przez niego na mieszkaniowy rachunek powierniczy a niezwróconych mu przez bank z mieszkaniowego rachunku powierniczego; danych osobowych nabywcy. W konsekwencji Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny niezwłocznie wypłaca środki z DFG na rzecz nabywcy w pełnej wysokości dokonanych przez niego wpłat.

Ryzyko utraty przez nabywców środków wpłaconych na zakup nieruchomości od dewelopera w sytuacji jego upadłości, zostaje tym samym całkowicie wyeliminowane.

Źródła:

  1. ustawa z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz.U. z 2021 r. poz. 1177).
  2. Ustawa z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1228 z późn. zm.).
  3. Ustawa z dnia 15 maja 2015 r. - Prawo restrukturyzacyjne (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1588 z późn. zm.).

Artykuł jest częścią cyklu „Z życia dewelopera. Problemy deweloperów z uwzględnieniem zmian wprowadzonych nową ustawą. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi publikacjami:

Roszczenia wspólnot mieszkaniowych w zakresie wad technicznych budynków

Odpowiedzialność karna na gruncie ustawy deweloperskiej

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny według nowej ustawy deweloperskiej

Nowy pomysł czy tylko wymysł ustawodawcy – zmiany w umowie rezerwacyjnej

Prospekt informacyjny do umowy deweloperskiej

Szymańczyk Roman Deresz Kancelaria Adwokacka Sp.p.
Specjalizuje się w zagadnieniach prawa gospodarczego, cywilnego i karnego
rozwiń więcej
Nieruchomości
Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

pokaż więcej
Proszę czekać...