Społeczne agencje najmu w drugiej połowie 2021 r.

Społeczne agencje najmu w drugiej połowie 2021 r. / Fotolia
Społeczne agencje najmu. Projekt dotyczący społecznych agencji najmu niebawem trafi do parlamentu i zostanie uchwalony w pierwszej połowie 2021 roku. Spodziewamy się, że SAN-y zaczną działać w drugiej połowie roku - powiedziała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.

Społeczne agencje najmu (SAN)

Na wtorkowym (w dniu 9 marca) posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego i innych ustaw. Zakłada on m.in. wprowadzenie do porządku prawnego społecznych agencji najmu (SAN), czyli modelu pośrednictwa pomiędzy właścicielami mieszkań a osobami fizycznymi, których dochody lub sytuacja życiowa nie pozwalają na wynajem mieszkania na zasadach komercyjnych.

Wiceszefowa MRPiT zaznaczyła, że model SAN ma na celu łagodzenie niekorzystnego wpływu epidemii na rynek najmu, a jednocześnie wspierać osoby, które mają trudności w samodzielnym uzyskaniu mieszkania na warunkach rynkowych. Wskazała, że społeczne agencje najmu są rozwiązaniem o charakterze systemowym, ciągłym, ale nabrały szczególnego znaczenia zwłaszcza w ostatnim roku, kiedy rynek najmu przeżywał perturbacje wywołane pandemią.

„Proponowane przepisy mają więc dodatkowo wzmocnić działania antykryzysowe” – podkreśliła Kornecka. Jak dodała, wielu wynajmujących zmaga się obecnie z sytuacją, w której mieszkania na wynajem stoją puste ze względu na pandemię – część byłych najemców pracuje zdalnie, a studenci rezygnują z wynajmu ze względu na możliwość studiowania online.

Model SAN - wsparcie przy wynajmie

"Społeczne agencje najmu są więc pośrednikami pomiędzy osobami, które oferują mieszkanie na wynajem, a tymi w trudnej sytuacji życiowej. Mogą to być np. osoby starsze lub samotne kobiety z dziećmi, które pilnie potrzebują mieszkania, ale nie są w stanie go kupić, ani wynająć w cenie rynkowej" - wyjaśniła wiceminister.

Jak mówiła, SAN łączy ze sobą obie strony, oferując właścicielowi mieszkania jego dzierżawę w długiej perspektywie np. kilku lat, a także zwolnienie zysków z najmu z podatku dochodowego i zwolnienie usługi dzierżawy z VAT. "Wynajmujący z kolei jest w stanie uiszczać czynsz, bo nie będzie on w cenie rynkowej, może też ubiegać się o dopłatę do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start” – powiedziała Kornecka.

Jednocześnie zwróciła uwagę na społeczny aspekt rozwiązania: SAN nie zarabia ani na dzierżawie mieszkania od właściciela, ani na wynajęciu go lokatorowi.

Społeczne agencje najmu jeszcze w tym roku

"Mam nadzieję, że projekt ustawy niebawem trafi do parlamentu i w pierwszej połowie roku przepisy zostaną uchwalone. Ponieważ SAN-y mogą powstawać w zasadzie od razu od momentu wejścia w życie przepisów, bo nie jest do tego potrzebna żadna infrastruktura, to spodziewamy się, że w drugiej połowie roku zaczną one funkcjonować” – stwierdziła Kornecka.

Dodała, że już w trakcie vacatio legis gminy mogą podejmować uchwały o kryteriach, jakie będę stosowały w doborze lokatorów do SAN. Społeczne agencje najmu będą musiały zawrzeć umowy z gminą i skontaktować się z osobami, które wynajmują mieszkania, zainteresowanymi pośrednictwem SAN.(PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec
kmz/ pad/

Nieruchomości
Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

pokaż więcej
Proszę czekać...