Sansewieria (Sansevieria)

Justyna Hek
rozwiń więcej
Sansewieria (Sansevieria) zwana inaczej wężownicą to roślina pochodząca z Afryki i z Azji. Ze względu na to, że Sansewieria należy do kwiatów łatwych w uprawie, świetnie sprawdzi się w naszych domach. Istnieje wiele odmian sansewierii o różnych kształtach liści, dlatego na pewno każdy z nas znajdzie taką, która będzie pasowała do jego domu. Podpowiadamy jak uprawiać Sansewierię.

Sansewieria (Sansevieria) pochodząca z Afryki i Azji roślina nazywana jest wężownicą ze względu na swoje ozdobne liście. To niewymagający sukulent gromadzący zapasy wody w liściach, dlatego świetnie nadaje się dla tych, którzy nie chcą poświęcać roślinom w swoim domu zbyt dużo czasu.

Podział sansewierii

Sansewierie dzielimy na dwie podstawowe grupy wyznaczone ze względu na kształt liści. Liście, które rosną pionowo, są sztywne i mieczowate są charakterystyczne dla większości wężownic. Najpopularniejszą odmianą wśród tego typu sansewierii jest sansewieria gwinejska nazywana językiem teściowej.

Liście układające się rozety charakteryzują drugą grupę wężownic. Wśród nich najbardziej znana jest sansewieria trifisaciataa hahnii – ze względu na intensywnie zielone liście poprzecinane jaśniejszymi paskami jest także najbardziej efektowną wężownicą z tych rozetowatych.

Zobacz także: Sansewiera wężownica

Pielęgnacja wężownicy

Wężownice należą do mało wymagających roślin. Mimo to wymagają pewnej pielęgnacji. Jeśli chodzi o podlewanie, sansewierie nie potrzebują intensywnego podlewania właśnie ze względu na to, że są sukulentami. Obfite podlewanie może doprowadzić do gnicia korzeni wężownicy. Sansewierie wymagają także suchej podstawki, dlatego podlewajmy je słabo, ale regularnie. Dodatkowo przy przesadzaniu możemy dno doniczki z wężownicą wypełnić drenażem z drobnych kamyczków czy styropianu.

Zwróćmy uwagę na to, jaką doniczkę wybraliśmy dla sansewierii. Odmiany należące do pierwszej grupy – o pionowych liściach mają tendencję do przewracania się. Właśnie dlatego wężownice potrzebują ciężkich doniczek – plastikowe mogą nie wystarczyć. Za ceramiczną doniczką przemawia także fakt, że korzenie wężownic bardzo intensywnie się rozrastają i czasem powodują pękanie pojemników.

Jak większość kwiatów doniczkowych, sansewieria wymaga regularnego nawożenia w czasie wzrostu. Latem korzystajmy z nawozów przeznaczonych do pielęgnacji roślin doniczkowych – co 2–3 tygodnie nawoźmy nasze wężownice.

Zobacz także: Kwiaty doniczkowe dla każdego

Miejsce dla wężownicy

Wężownice są bardzo tolerancyjne jeśli chodzi o dobór miejsca. Będą dobrze rosły zarówno w pełnym słońcu, jak i w cieniu.  Jednak gdy liście sansewierii zaczną blednąć, to znak, że światła jest jednak za mało.

Nieruchomości
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?
17 maja 2024

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?
17 maja 2024

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

pokaż więcej
Proszę czekać...