Araukaria wyniosła (Araucaria heterophylla)

Justyna Hek
rozwiń więcej
Araukaria wyniosła (Araucaria heterophylla) to roślina pochodząca z Nowej Kaledonii i Australii. Araukaria należy do roślin iglastych, a jednak nadaje się do uprawy w doniczkach. Jako kwiat doniczkowy araukaria osiąga ok. 2 m wysokości. Radzimy jak pielęgnować araukarię aby nie gubiła igieł i wyglądała efektownie przez cały rok.

Araukaria zwana także igławą to – w naszym klimacie – wolno rosnąca roślina doniczkowa. Ze względu na okazałe gałęzie araukaria jest coraz popularniejszą rośliną uprawianą w naszych domach. Jakie miejsce będzie najlepsze dla araukarii?

Miejsce do uprawy igławy

Najlepszym stanowiskiem dla araukarii będzie stanowisko jasne. Jeśli chodzi o temperaturę, jaką należy zapewnić naszej igławie, to podczas zimowania musi ona wynosić od 5 do 10°C. Ze względu na swoją wielkość, araukarii nie powinniśmy stawiać w pobliżu innych roślin doniczkowych – igława potrzebuje sporej przestrzeni wokół siebie, tylko wtedy jej igły będą ukształtowane w odpowiedni sposób.

Jeśli mamy taką możliwość, gdy nadejdzie lato, araukarię możemy wystawić do ogrodu. Pamiętajmy jednak, że wówczas powinniśmy ustawić igławę na zacienionym stanowisku. Dodatkowo nie zapominajmy o regularnym spryskiwaniu jej igieł wodą.

Zobacz także:  Zanokcica gniazdowa (Asplenium)

Należy dbać o to, aby igława zimą nie przebywała w zbyt wysokiej temperaturze. Gdy będzie jej za gorąco, może gubić igły. Stanie się także bardziej narażona na choroby.

Pielęgnacja araukarii wyniosłej

Zimą, araukaria tak jak większość roślin doniczkowych przechodzi w stan spoczynku, dlatego nie wymaga obfitego podlewania – wystarcza jej niewielka ilość wody. Latem igławę podlewamy dość umiarkowanie, zwłaszcza jeśli dodatkowo ją zraszamy.

Zobacz także: Czy Araukaria przetrwa zimę w ogrodzie?

Araukarię najlepiej jest podlewać miękką wodą – wystarczy, że będzie to woda po uprzednim przegotowaniu.

Także ze względu na stan spoczynku, araukaria nie potrzebuje nawożenia. W lecie zaś warto zadbać o odżywianie naszej igławy nawozami. Tę roślinę doniczkową najlepiej nawozić regularnie – raz w tygodniu.

Przesadzanie araukarii to proces, który można przeprowadzać mniej więcej raz na trzy lata. Pamiętajmy jednak, że igława wymaga kwaśnego podłoża, dlatego, jeśli stosujemy zwykłą ziemię do kwiatków doniczkowych, powinniśmy dosypać do niej kompostu zrobionego ze świerkowych igieł.

Zobacz także: Oryginalne iglaki do ogrodu

Rozmnażanie araukarii

Rozmnażanie araukarii nie jest łatwe, dlatego lepiej kupować już ukorzenione rośliny. Jeśli jednak chcemy sami spróbować rozmnożyć igławę, powinniśmy to zrobić z nasion lub sadzonek, które są na pół zdrewniałe. Nasiona musimy wysiać do 10 dni po okresie, kiedy zostały zebrane. Zaś sadzonki pobieramy w zimie – na przełomie grudnia i stycznia. Ukorzenianie powinno się odbywać w pomieszczeniu o dużej wilgotności i wysokiej temperaturze.

Zobacz także:  Storczyk Falenopsis (Phalaenopsis)

Nieruchomości
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?
17 maja 2024

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?
17 maja 2024

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

pokaż więcej
Proszę czekać...