Dipladenia

Bożena Biela
rozwiń więcej
Dipladenia. Fot. Fotolia / Fotolia / Fotolia
W naturalnych warunkach dipladenia (Dipladenia boliviensis) występuje w rejonach tropikalnej Ameryki Południowej. Jest to roślina o długich, lejkowatych kwiatach. Należy do pnączy. Najbardziej spotykanym gatunkiem jest Dipladenia sanderii (dipladenia błyszcząca), która osiąga do 1,2 m długości. Jej zdrewniałe pędy mają naturalną tendencję do wspinania się. Kwiaty tej rośliny są koloru różowego, a ich wnętrze przybiera żółtą barwę. Kwitnie od czerwca do września.

Stanowisko

Dipladenia najlepiej rozwija się w ciepłym, wilgotnym i jasnym miejscu, gdzie temperatura osiąga 18 stopni C. Nie należy jej jednak narażać na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Zimą najlepiej przechowywać ją w temperaturze od 13 do 15 stopni w przewiewnym pomieszczeniu.

Podlewanie

Dipladenia lubi dużo wody. Zimą podlewamy ją z umiarem i od czasu do czasu zraszamy, aby zwiększyć temperaturę powietrza.

Przesadzanie

Co dwa lata, na początku wiosny, rośliny przesadzamy. Warto, aby nowa doniczka miała dobry drenaż, który powinien być zrobiony z gliniastych skorupek lub innego przepuszczalnego wodę materiału. Najlepszym podłożem dla tej rośliny jest ziemia sporządzona na bazie torfu i kompostu.

Nawożenie

Co 2–3 tygodnie zasilamy ją odrobiną płynnego nawozu, który powinniśmy dolać do wody podczas podlewania.

Zobacz także: Kwiaty doniczkowe dla każdego

Rozmnażanie

Dipladenię rozmnaża się przez sadzonkowanie. Wiosną z rośliny matecznej należy pobrać sadzonki o długości 7 cm.. Następnie zanurza się je w hormonalnym preparacie do ukorzeniania. Tak przygotowane pędy wkładamy do doniczek. Podłoże powinno być sporządzone z ziemi torfowej i gruboziarnistego piasku. Młode okazy przenosimy do pomieszczenia, gdzie temperatura osiąga od 24 do 27 stopni C. Po tygodniu lub dwóch powinny one ukorzenić się.

Pielęgnacja

Ze względu na to, że roślina jest pnączem dobrze podpierać ją kratką z bambusa. W październiku, o ile to jest konieczne, należy przyciąć dipladenię. Ważne jest także, aby usunąć większość młodych pędów. Dzięki temu w następnym roku roślina wyda silne pąki kwiatowe.

1. Jeżeli roślina traci liście oznacza to, że stoi w zbyt zimnym pomieszczeniu. Aby zapobiec temu należy przenieść ją do cieplejszego miejsca.
2. Brązowe plamy świadczą o tym, że roślina stoi w zbyt słonecznym miejscu lub ma za mało wilgoci. Warto ją przenieść w bardziej korzystne miejsce i częściej podlewać.

Zobacz także: Kiedy przesadzać kwiaty doniczkowe?

Nieruchomości
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?
17 maja 2024

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?
17 maja 2024

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

pokaż więcej
Proszę czekać...