Kredyt hipoteczny z ubezpieczeniem pomostowym

Gabriela Szuba
rozwiń więcej
Do czasu umieszczenia w banku hipoteki nieruchomości kredytobiorca zmuszony jest płacić ubezpieczenie pomostowe. Bank próbuje przez to zmniejszyć ryzyko poniesienia dodatkowych kosztów.

Jak zabezpiecza się bank?

Ubezpieczenie pomostowe jest rodzajem czasowego zabezpieczenia dla banku. Jest obowiązkowe. Wymagane jest od momentu przyznania kredytu hipotecznego do czasu wpisania banku w hipotekę zakupionej nieruchomości. Bez ubezpieczenia pomostowego bank udzielając kredytu, narażałby się na ryzyko. Prawomocny wpis hipoteki do ksiąg wieczystych zwalania kredytobiorcę z obowiązku płacenia ubezpieczenia. Zazwyczaj formalnościami związanymi z nim zajmuje się bank. Kredyt zostaje ubezpieczony w towarzystwie współpracującym z bankiem, do roli kredytobiorcy należy jedynie płacenie go. Każda placówka nalicza ubezpieczenie według własnych stawek. Zazwyczaj kredytobiorca zmuszony jest do czasowego opłacania wyższego oprocentowania kredytu. W tym oprocentowaniu znajduje się składka na ubezpieczenie. To podniesienie kosztów o blisko %. W zależności od kredytu możemy płacić wyższe oprocentowanie dla całej kwoty pożyczki lub, w przypadku kredytu wypłacanego w transzach, dla pewnej części. Kredytobiorca zdecydowanie lepiej wyjdzie na opłacaniu ubezpieczenia pomostowego kredytu wypłacanego w transzach.

Zobacz także: Czym jest kredyt budowlano-hipoteczny?

Opóźniony proces wpisania banku w hipotekę 

Bank wymaga ubezpieczenia pomostowego przede wszystkim na wypadek opóźnienia wpisu w hipotekę nieruchomości. Odmowa takiego wpisu ma miejsce w szczególnych przypadkach:
- gdy kredytobiorca złoży wniosek o wpis z błędami formalnymi; mogą być to zwykłe literówki, które kosztować nas będą konieczność spłacenia większej kwoty kredytu
- gdy opłata za wniosek nie została uiszczona w wyznaczonym czasie.

Zobacz także: Czym jest i jak wykorzystać Biuro Informacji Kredytowej?

Odzyskaj pieniądze za zbyt długie opłacanie ubezpieczenia!
Kredytobiorca, który spłacał ubezpieczenie pomostowe jeszcze po dostarczeniu do banku odpisu z księgi wieczystej może ubiegać się o zwrot nadpłaty. Wystarczy wypełnić wniosek o zwrot środków.

Nieruchomości
Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

pokaż więcej
Proszę czekać...