Pompa do centralnego ogrzewania – jak dobrać odpowiednią?

Artur Nowotka
rozwiń więcej
Pompa do centralnego ogrzewania zagwarantuje dopłynięcie czynnika grzewczego do wszystkich odbiorników ciepła. Fot. materiały prasowe
Instalacja centralnego ogrzewania dostarczająca i utrzymująca ciepło w naszych domach do właściwego działania potrzebuje sprawnej i dobrze dobranej pompy. Pompa do centralnego ogrzewania zagwarantuje dopłynięcie czynnika grzewczego do wszystkich odbiorników ciepła jakim są grzejniki lub instalacje ogrzewania podłogowego. Dowiedzmy się jak dobrać pompę do zamkniętych instalacji centralnego ogrzewania.

Instalacja wodociągowa a instalacja ogrzewania

Choć w swojej budowie instalacja centralnego ogrzewania jest bardzo podobna do instalacji wodociągowej, są jednak pewne różnice, które decydują o odmiennym charakterze i oprzyrządowaniu instalacji. Przede wszystkim instalacja centralnego ogrzewania to obieg zamknięty, w którym krążąca woda może mieć nawet 900C. Wymusza to nas zastosowanie pompy odpowiednio odpornej na temperaturę. Dodatkowo woda podgrzewana z temperatury 600C do 900C znacząco zwiększa swoją objętość, co wymusza zastosowanie odpowiednio wydajniejszej pompy. Dodatkową różnicą pomiędzy instalacjami jest to, że w instalacji ogrzewania należy system odpowiednio wyregulować, zaś przy instalacjach wodociągowych jest to dość uproszczone.

Zobacz także:  10 najważniejszych kroków do bezpiecznego i niezawodnego nowego ogrzewania

Pompa do centralnego ogrzewania

Aby właściwie dobrać pompę w systemach wodnych, np. ogrzewania, należy określić wymagane ciśnienie jakie ma generować. Wartość ta nazywana jest wysokością podnoszenia pompy (czyli wysokością na jaką pompa jest w stanie wtłoczyć ciecz). Ponieważ wysokość ta jest równoznaczna z ciśnieniem dyspozycyjnym, wynika z budowy i charakterystyki instalacji. Im instalacja ma większe opory, tym pompa musi mieć wyższe ciśnienie na tłoczeniu. Opory na instalacji wynikają z chropowatości wewnętrznej rur, spadków miejscowych ze względu na kształtki (kolana, trójniki itp.) oraz spadku ciśnienia na odbiornikach ciepła (grzejniki). Opory na odcinkach prostych możemy założyć około 150 Pa/mb rury. Straty ciśnienia miejscowe to około 30–35% strat liniowych. Straty na odbiornikach ciepła (małych) to spadek ciśnienia rzędu 4–7 kPa. Dodatkowo pompa musi mieć siłę na przeciwstawienie się siłom grawitacji aby wtłoczyć ciecz na pewną wysokość. Ciśnienie wymagane do tego jest równe wysokości na jaką chcemy wtłoczyć ciecz wyrażoną w Pa. Przykładowo 1 m to 1 kPa. Sumując wszystkie straty ciśnienia na instalacji oraz inne opory związane z pracą instalacji otrzymujemy sumaryczną wysokość podnoszenia pompy.

Zobacz także: Dom energooszczędny: jak oszczędzić na ogrzewaniu?

Nieruchomości
Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

pokaż więcej
Proszę czekać...