Ile mocy potrzebuje dom?

Eksperci Budujesz - Kupujesz
rozwiń więcej
Korzystasz ze zmywarki, telewizora, radia, dwóch komputerów, mikrofalówki? A może wystarczy Ci lodówka, pralka i czajnik bezprzewodowy? Pytania wydawałoby się prozaiczne, ale musisz się nad nimi dobrze zastanowić, ponieważ są to niezbędne informacje dla obliczenia zapotrzebowania na moc Twojego domu.

Takich obliczeń często dokonuje projektant, ale jeśli tego nie zrobi, możesz sam wykonać obliczenia. Należy w tym celu zsumować moce elektryczne planowanych sprzętów (których moc przekracza 2kW). Mogą to być między innymi: elektryczny piec grzewczy, kuchenka elektryczna, piekarnik, zmywarka do naczyń, elektryczny podgrzewacz wody, systemy grzewcze w postaci elektrycznego ogrzewania podłogowego lub akumulacyjnego itd.

Współczynnik jednoczesności

Suma, która wyjdzie, będzie oczywiście zawyżona. Rzadko zdarza się, aby wszystkie te urządzenia działały jednocześnie. Ale daje to zapas, na wypadek, gdyby pojawiły się jakieś urządzenia już po założeniu instalacji elektrycznej. Za pomocą tzw. współczynnika jednoczesności możesz oszacować jaka jest rzeczywista moc, której potrzebujesz.

Zakłada się, że wynosi on 0,5-0,6.

Średnia moc

Jeśli uważasz, że ilość posiadanych przez Ciebie sprzętów jest przeciętna, ogranicza się do podstawowych, obecnych w każdym domu, to możesz przyjąć średnią moc, która jest już obliczona dla standardowych mieszkań, posiadających standardową liczbę sprzętu elektrotechnicznego:

• 2,5 kVA w mieszkaniach zaopatrzonych w ciepłą wodę z zewnętrznej sieci
• 30 kVA w mieszkaniach, które nie posiadają przyłącza do zewnętrznej sieci dostarczającej ciepła wodę.

Jak obliczyć moc potrzebną w domu

Moc potrzebną w budynku jednorodzinnym oblicza się analogicznie jak w mieszkaniu, chyba, że:
• właściciel lub inwestor budynku określił inne założenia dotyczące mocy zapotrzebowanej,
• budynek ma więcej niż jedną kuchnię lub łazienkę używane niezależnie od siebie (jeśli jest w nim więcej osobnych mieszkań niż jedno, to lepiej traktować go jako budynek wielorodzinny z dostosowaną mocą do liczby mieszkań).

Polecamy: Energooszczędność a certyfikat energetyczny

Jeżeli budynek nie jest stawiany od podstaw, a jedynie modernizowany, to można przyjąć wartość 7 kVA na mieszkanie. Szczególnie, gdy jest wyposażony w instalację gazową i nie planujesz zastąpienia jej instalacją elektryczną.

Zasady te nie obejmują elektrycznego ogrzewania pomieszczeń. Należy to uwzględnić dodatkowo.
Pamiętaj, że nowobudowane lub modernizowane i przebudowywane instalacje elektryczne, powinny odpowiadać wymaganiom rozporządzenia ministra infrastruktury o „Warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” (Dz.U. nr 75 z 2002 r., poz. 690; Dz.U. nr 33 z 2003 r., poz. 270; Dz.U. nr 109 z 2004 r., poz. 1156) oraz przywołanym w nim Polskim Normom, w tym przede wszystkim wymaganiom normy PN-IEC 60364 „Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych”.

Czytaj także: Kilka słów o dachach

Szczegółowo zasady wyznaczania zapotrzebowania mocy dla budynków mieszkalnych są ujęte w normie: N SEP-E-002: Instalacje elektryczne w obiektach budowlanych. Instalacje elektryczne w obiektach mieszkalnych. Podstawy planowania.

Zobacz stronę eksperta: Portal Budowlany www.budujesz-kupujesz.pl

Nieruchomości
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?
17 maja 2024

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?
17 maja 2024

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

pokaż więcej
Proszę czekać...