Mieszkania oddane do użytku, w budowie i pozwolenia na budowę. Najnowsze dane GUS o budownictwie

oprac. Olga Papiernik
rozwiń więcej
budownictwo budowa mieszkań blok budowa / Deweloperzy będą mogli budować szybciej. Weszła w życie ważna zmiana / shutterstock

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w kwietniu bieżącego roku oddano do użytkowania łącznie 15,9 tys. mieszkań. To oznacza spadek o 23,7% w porównaniu do tego samego okresu w poprzednim roku. Szczególnie dotknięte tym spadkiem było budownictwo indywidualne, które zanotowało aż 45,2% spadek rok do roku.

W przypadku budownictwa przeznaczonego na sprzedaż lub wynajem, spadek był znacznie mniejszy i wyniósł jedynie 4%. W pozostałych formach budownictwa oddano więcej mieszkań niż w kwietniu ubiegłego roku - łącznie 366 w porównaniu do 139 rok wcześniej.

Mniej mieszkań oddanych do użytku

Od początku roku do końca kwietnia oddano do użytkowania łącznie 64,6 tys. mieszkań, co oznacza spadek o 14,8% w porównaniu do tego samego okresu w 2023 roku. Budownictwo indywidualne ponownie odnotowało większy spadek - o 29,5%, podczas gdy w budownictwie przeznaczonym na sprzedaż lub wynajem spadek wyniósł 3,4%.

Powierzchnia użytkowa mieszkań

Przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania oddanego do użytkowania od początku roku do końca kwietnia wyniosła 91,1 m kw., co oznacza spadek o 6,2 m kw. w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. W budownictwie przeznaczonym na sprzedaż lub wynajem wyniosła ona 61,3 m kw., a w budownictwie indywidualnym - 142,3 m kw.

Więcej pozwoleń na budowę

Mimo spadku liczby oddanych mieszkań, GUS zauważył wzrost liczby mieszkań, na budowę których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym. W kwietniu br. liczba ta wzrosła o 21,3% do 24,8 tys. W okresie styczeń-kwiecień br. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę 93,9 tys. mieszkań oraz rozpoczęto budowę 81,3 tys. mieszkań.

Mieszkania w budowie

Zgodnie z szacunkami GUS, na koniec kwietnia br. w budowie pozostawało 817,6 tys. mieszkań, co oznacza wzrost o 0,9% w porównaniu do roku wcześniejszego.

Nieruchomości
Czy zmusimy sąsiada do wykoszenia działki?
26 cze 2024

Podczas przemierzania polskich wsi, a nawet miast można czasem zauważyć, że zadbane posesje sąsiadują z działkami, które są zarośnięte wysoką trawą, chwastami lub inwazyjnymi krzewami (np. tarniną). Taka sytuacja bywa niekomfortowa dla sąsiadów. Chodzi nie tylko o względy typowo estetyczne. Przykładem innych problemów jest chociażby szybkie rozsiewanie się chwastów po okolicy. W związku z powyższym, eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili wyjaśnić, czy istnieje jakaś prawna recepta na problemy związane z zarośniętą działką sąsiada.  Istniejące warianty wpływania na właściciela sąsiedniej działki nie dają niestety gwarancji powodzenia. Tym niemniej, warto je poznać. 

Czy w ukończonych osiedlach są jeszcze jakieś mieszkania?
26 cze 2024

Czy inwestycje deweloperów sprzedają się na bieżąco, czy w ukończonych osiedlach można jeszcze znaleźć ciekawe mieszkania? Jaki mają metraż? W jakich są cenach? Gdzie są zlokalizowane?

Wakacje kredytowe - na co przeznaczyć środki z zawieszonych rat kredytu?
25 cze 2024

Wakacje kredytowe 2024. Również i w tym roku można składać wnioski o zawieszenie łącznie do czterech rat kredytu hipotecznego. Zostaną one przesunięte na koniec okresu spłaty bez dodatkowych odsetek czy opłat. Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) wynika, że obecnie problemy z terminową spłatą zobowiązań, w tym kredytów, ma blisko 1/3 Polaków. 

W maju ciąg dalszy korekty danych GUS budownictwa mieszkaniowego
25 cze 2024

Najnowsza informacja GUS, publikująca wstępne dane budownictwa mieszkaniowego w maju oraz pięciu pierwszych miesiącach bieżącego roku, potwierdziła zapoczątkowaną miesiąc wcześniej korektę ich półtorarocznego trendu wzrostowego. 

Deweloperzy wstrzymują inwestycje. Co z nowym programem kredytowym?
25 cze 2024

Spółki deweloperskie nadal ograniczają tempo inwestycji. Na rynku widać wyraźne oczekiwanie na informacje dotyczące nowego programu kredytowego.

Czy kupujący mieszkania zbuntują się przeciwko wysokim cenom?
25 cze 2024

Biura sprzedaży firm deweloperskich i agencji pośrednictwa zaczęły pustoszeć, co w ocenie niektórych obserwatorów rynku mieszkaniowego może być wstępem do obniżek cen mieszkań. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, czy faktycznie kupujący mają już dość płacenia za nie bajońskich sum. 

Czy warto teraz inwestować w nieruchomości? [WYWIAD]
24 cze 2024

Czy to dobry czas na inwestycję w nieruchomości? Jakie są największe wady i zalety tego rodzaju inwestycji? Jakich błędów się ustrzegać? Odpowiada dr Paweł Kobierski, prezes zarządu Sun & Snow Real Estate. 

Decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżce stóp wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen nieruchomości
21 cze 2024

Szef działu rynków kapitałowych i nieruchomości biurowych w JLL Marcin Sulewski ocenia, że decyzja Europejskiego Banku Centralnego o obniżeniu stóp procentowych wpłynie pozytywnie na rynek inwestycyjny. Spowoduje obniżenie kosztów finansowania, a płynność na rynku finansowym powinna wzrosnąć, co implikuje ożywienie na rynku inwestycyjnym, wzrost zainteresowania inwestorów i prawdopodobnie też wzrost cen nieruchomości.

Najtańsze nowe mieszkania [czerwiec 2024 r.]. Ile kosztują u deweloperów?
24 cze 2024

Za jaką cenę kupimy najtańsze, nowe mieszkania? Jaki mają metraż? W których osiedlach je kupimy? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Termomodernizacja. Polacy są sceptyczni co do unijnej dyrektywy dotyczącej modernizacji budynków
20 cze 2024

Przyjęta na początku 2024 r. dyrektywa EPBD ma sprawić, że w ciągu kolejnych 26 lat budynki w Unii Europejskiej nie będą emitować gazów cieplarnianych. Mamy istotną grupę, około 1/3 Polaków, którzy dosyć sceptycznie oceniają nowe wymogi.

pokaż więcej
Proszę czekać...