Wcale nie chcemy wyjeżdżać w tropiki na święta i lubimy dzielić się opłatkiem. Polacy wierni bożonarodzeniowym tradycjom

Boże Narodzenie 2023 / Shutterstock

Czy młode pokolenie woli bożonarodzeniowe tradycje czy święta w stylu lansowanym przez popkulturę? Jakie są najpopularniejsze zwyczaje świąteczne Polaków? Preply przygotował ranking.

Polacy lubią dzielić się opłatkiem 

97% Polaków obchodzi święta Bożego Narodzenia - tak wynika z badania „Boże Narodzenie – zwyczaje, oczekiwania i plany” przygotowanego przez Preply. Co prawda lubimy pomarzyć o świętach w tropikach – taka wizja jest bliska niemal połowie ankietowanych - większość traktuje je jako okazję do spędzenia czasu z rodziną i tak też wyglądają tegoroczne plany 9 na 10 Polaków. 

Jeżeli chodzi o kultywowane bożonarodzeniowe zwyczaje, respondenci byli wyjątkowo zgodni. Na szczycie rankingu znalazła się tradycja popularna jest niemal wyłącznie w naszym kraju - 85% osób między 18 a 65 rokiem życia dzieli się opłatkiem. Drugi w kolejności zwyczaj, który znalazł się na podium to ubieranie choinki, deklarowane przez 83% ankietowanych. Prezenty, z wynikiem 78%, znalazły się na trzecim miejscu. 

 

 

Źródło zewnętrzne

 

 

Źródło zewnętrzne

 

 

Źródło zewnętrzne

Młodzież wierna tradycjom

Choć zwyczaje związane z duchowością i religią znalazły się dalej na liście, raport pokazuje, że 64% Polaków zostawia na stole dodatkowe nakrycie, a 60% umieszcza sianko pod obrusem. Zachowanie postu deklaruje 53% ankietowanych, modlitwę przed kolacją 52%, a udział na pasterce 41%. 

– Mimo że Polacy, zwłaszcza młodsze pokolenia, są otwarci na kulturę zachodnią, to w kwestii Bożego Narodzenia pozostają wierni lokalnym tradycjom. Wiele zachodnich zwyczajów, np. Christmas stockings czy Secret Santa, nie są popularne. Owszem, Polacy noszą świąteczne sweterki, a 25% ankietowanych woli słuchać zagranicznych piosenek o Bożym Narodzeniu niż rodzimych kolęd, ale w kwestii obchodzenia Wigilii są dość konserwatywni – komentuje Sylvia Johnson, ekspertka ds. umiejętności językowych i międzykulturowych w Preply.

Bez czego nie ma Wigilii

Polski stół wigilijny to również wyjątkowa tradycja. Ponad połowa Polaków, którzy wzięli udział w badaniu, deklaruje, że przygotowuje na tę okazję 12 potraw, a 70% – że na ich stół trafiają wyłącznie klasyczne polskie dania. Najpopularniejsze są pierogi z kapustą i grzybami (79%), barszcz czerwony z uszkami (75%) i smażony karp (66%). Nieco dalej na liście znalazły się makowiec (57%), kompot z suszonych owoców (55%) i ryba po grecku (51%). Co piąta osoba tara się do świątecznego menu dodać dania pochodzące z innych krajów czy kultur. 

Jeżeli chodzi o ozdoby świąteczne, daleko nam do amerykańskich wyścigów o tytuł najlepiej udekorowanego domu w sąsiedztwie – choć coraz częściej sama choinka to dla nas za mało, okazuje się, że lubimy przystrajać dom na święta. Zawieszanie światełek na domu czy przystrajanie ogrodu bożonarodzeniowymi ozdobami praktykowane jest już przez 62% badanych. Ponad połowa z nich twierdzi, że ta czynność sprawia im przyjemność i pozwala wczuć się zimową atmosferę.

 

 

Źródło zewnętrzne

 

 

Źródło zewnętrzne

 

 

Źródło zewnętrzne

Prezenty muszą być 

Świąteczna tradycja to także prezenty. Dla 75% Polaków są nieodłącznym elementem. Najczęściej wybieranymi przez nich upominkami dla bliskich są kosmetyki i perfumy (71%). Na drugim miejscu znalazły się karty podarunkowe (69%), a dalej biżuteria i zegarki (65%), książki (64%), elektronika (61%) oraz akcesoria modowe (56%). 40% ankietowanych twierdzi, że dobrym pomysłem na prezent są materiały do nauki języka, takie jak książki, kursy online czy aplikacje.

– Z wyników badania można wywnioskować, że Polacy podchodzą do świątecznych prezentów całkiem rozsądnie. Takie praktyczne upominki zmniejszają ryzyko, że prezent nie przypadnie do gustu obdarowywanej osobie, choć okazuje się, że co piątemu Polakowi zdarzyło się oddać lub sprzedać coś, co otrzymał pod choinkę – zauważa Sylvia Johnson.

Pieniądze to również częsty prezent ofiarowywany pod choinkę. 44% osób biorących udział w badaniu deklaruje, że to prezent, jaki chcieliby znaleźć pod choinką.Z drugiej strony, co czwarty respondent twierdzi, że najchętniej w ogóle nie kupowałby prezentów, a 32% uważa, że Boże Narodzenie to święto komercyjne. 
Dla ponad połowy Polaków gwiazdkowe upominki wiążą się ze sporym obciążeniem finansowym. Mamy też swoje sposoby na zmniejszenie wydatków. 35% Polaków szuka upominków już w listopadzie, korzystając z promocji na Black Friday, a 13% decyduje się na zakup z odroczoną płatnością.

Metodologia badania

W ankiecie online wzięło udział 1023 kobiet i mężczyzn w wieku 18-65. Badanie zostało przeprowadzone w listopadzie 2023 roku.

 Źródło: Preply

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...