Najem 2023. Czy mieszkania dalej będą drożeć?

wynajem 2023 / Shutterstock
Rok 2022 był wyjątkowo trudny dla rynku najmu nieruchomości. W wyniku wojny i związanego z nią napływu uchodźców w krótkim czasie znacznie zwiększył się popyt na mieszkania na wynajem, a wyższe stopy procentowe doprowadziły do wzrostu czynszów. Co czeka Polaków w 2023 roku?

Wynajem staniał przez epidemię, aby później drastycznie zdrożeć

Na początku 2022 roku wciąż odczuwalny był znaczny spadek cen najmu mieszkań, który rozpoczął się w wyniku pandemii jeszcze w 2020 roku. Gdy w lutym wybuchła wojna w Ukrainie, do Polski przybyły miliony uchodźców, co spowodowało drastyczny wzrost popytu na rynku najmu. Następnie doszło do znacznego wzrostu oprocentowania kredytów, a wielu Polaków straciło możliwość skorzystania z tej formy sfinansowania zakupu własnej nieruchomości.

Niektórzy eksperci prognozują ustabilizowanie cen najmu

W 2023 roku można spodziewać się ustabilizowania wysokości czynszów i ogólnej sytuacji na rynku. Sygnały tej zmiany widać było już w raportach z końca 2022 roku, według których ceny rosną znacznie wolniej, a w przypadku części lokalizacji delikatnie spadają. W 2023 roku możemy również zaobserwować utrzymanie lub nasilenie kilku trendów, które pojawiły się pod koniec ubiegłego roku.

Popyt na wynajmowanie mieszkań wciąż wysoki  

Po początkowym, masowej imigracji uchodźców do Polski wielu z nich wyjechało dalej na Zachód, a inni wrócili do swojej ojczyzny. Jednak z powodu spadku zdolności kredytowej znacznej części Polaków i wzrostu kosztów kredytu hipotecznego część kupujących straciła możliwość uzyskania pożyczki na zakup mieszkania lub wstrzymała się z decyzją o nabyciu nieruchomości.

Mniejsza dostępność kredytów hipotecznych, a także wyższe koszty życia sprawiają, że w 2023 roku nadal możemy spodziewać się dużego zainteresowania mieszkaniami na wynajem. Wiele osób, które planowały zakup w najbliższym czasie wstrzymało się z podjęciem takiej decyzji lub nie jest aktualnie w stanie otrzymać od banku wystarczających środków na zakup wymarzonej nieruchomości – tłumaczy Piotr Kula, Manager ds. Rozwoju Rynkowego Rendin Polska.

Ceny się ustabilizują, ale najemcy wybiorą mniejsze lokale

Jak wynika z tendencji, z końcówki ubiegłego roku, wysokość czynszów 2023 roku powinna ulec stabilizacji. Ze względu na utrzymujący się wysoki popyt na rynku najmu oraz wysokie koszty życia nie należy spodziewać się znacznych obniżek. Jednocześnie, właściciele mieszkań na wynajem wyraźnie zdają sobie sprawę, że dalszy wzrost cen może prowadzić do kłopotów finansowych lokatorów.

– Ze względu na pogorszenie się sytuacji materialnej zarówno wynajmujących, jak i najemców, w najbliższym roku możemy spodziewać się utrzymania cen najmu na poziomie zbliżonym do aktualnego – komentuje Piotr Kula.

W przypadku części lokatorów może to jednak oznaczać konieczność poszukiwania oszczędności. Taką sytuację obserwowaliśmy we wrześniu i październiku np. w przypadku studentów, gdy wielu z nich wybierało pokoje w akademikach zamiast najmu mieszkania. Jednocześnie coraz bardziej realne staje się ryzyko niewypłacalności części najemców.

Nowy rok prawdopodobnie ustabilizuje na rynku najmu sytuację z końcówki 2022. Warto jednak pamiętać o wciąż aktualnych zagrożeniach, wynikających z trudnej sytuacji gospodarczej i wysokich kosztów życia oraz zabezpieczyć się odpowiednio, weryfikując potencjalnego najemcę.

Źródło: Rendin

Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...