Ergonomiczne, ekonomiczne i ekologiczne trendy rynku nieruchomości

Adam Bojanowski
Ekspert rynku nieruchomości
rozwiń więcej
Ergonomiczne, ekonomiczne i ekologiczne trendy rynku nieruchomości / Shutterstock

Strategie inwestycyjne w obszarze nieruchomości stają się niezwykle innowacyjne, zważywszy na rosnącą inflację, zaostrzone warunki kredytowe oraz skutki konfliktu na Ukrainie. Analitycy rynku są zaskoczeni nadal wysokim zainteresowaniem tą gałęzią gospodarki. Na podstawie obserwacji aktualnych trendów budowlanych, rynku nieruchomości oraz stylu życia, wyłaniają się nowe, nieszablonowe, ale efektywne metody, które umożliwiają deweloperom sprzedaż, kredytobiorcom zakup, a inwestorom zysk. 

Inwestycje w obliczu rosnącej inflacji

W obliczu gospodarczej niepewności, bezpieczeństwo każdej inwestycji jest wątpliwe, zarówno dla inwestorów, jak i osób prywatnych planujących lokować swoje oszczędności. Tradycyjnie, rynek nieruchomości był postrzegany jako sektor bezpiecznej inwestycji długoterminowej. W obliczu rosnącej inflacji, wartość pieniądza maleje, a rynek nieruchomości staje się relatywnie stabilnym obszarem inwestycji. Należy jednak pamiętać, że samo posiadanie nieruchomości nie jest wystarczające, aby zrównoważyć skutki inflacji. Szczególnie kiedy inwestycja jest realizowana z perspektywy zarobkowej, a nie mieszkaniowej, inwestorzy muszą dążyć do jak najszybszego osiągnięcia pozytywnej stopy zwrotu i generowania dodatkowych przychodów z nieruchomości.

Powszechnie uznaje się, że inwestowanie w nieruchomości jest skuteczną strategią zabezpieczającą przed inflacją, jednak dla osiągnięcia sukcesu inwestorzy muszą wykazać kreatywność, by sprzedać zbudowane domy, apartamenty czy mieszkania. Kluczowe czynniki decydujące o sukcesie na rynku nieruchomości to nie tylko atrakcyjna oferta, wsparcie w kwestiach formalnych związanych z transakcją, ale również współpraca dewelopera z władzami lokalnymi i dostępność innowacyjnej infrastruktury w okolicy.

Trendy rynku nieruchomości

Aktualne trendy w sektorze mieszkaniowym i rynku nieruchomości w ogóle sugerują trend odwrócenia masowej migracji z obszarów wiejskich do miast. Przeanalizowanie wzrostu zainteresowania terenami zielonymi, oddalonymi od dużych aglomeracji miejskich, pozwala przewidzieć, że Polacy coraz chętniej będą preferować urokliwe, ciche tereny wiejskie, zamiast głośnych osiedli miejskich. Zmienia się styl życia, ale i styl pracy, co sprzyja wybieraniu miejsca zamieszkania tam, gdzie można cieszyć się czystym powietrzem i piękną przyrodą. Dodatkowo, intensywny rozwój infrastruktury drogowej i zaawansowanych technologii samochodowych sprawia, że dojazd z terenów wiejskich do miast staje się szybszy, wygodniejszy i komfortowy.

Dom poza miastem

Wydawać by się mogło, że wybór domu poza miastem to decyzja o większym obszarze zielonym oraz lepszej jakości przestrzeni życiowej. Obecnie, infrastruktura i uzbrojenie gruntów są bardziej dostępne na obszarach wiejskich niż kiedykolwiek wcześniej, a życie poza miastem staje się prawdziwym atutem. Polacy są tego świadomi, dlatego tereny położone kilkadziesiąt kilometrów od dużych miast cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Coraz częściej poszukujemy pięknych widoków, atrakcyjnego terenu i miejsca, które sprawia, że czujemy się jak na wakacjach przez cały rok.

W przeszłości, atrakcyjność gruntu była postrzegana przez pryzmat jak najmniejszej odległości od centrum miast. Dodatkowo, poważnym czynnikiem odstraszającym od inwestowania w nieruchomości miejskie jest wzrost cen za metr kwadratowy tych nieruchomości i kosztów ich utrzymania. Z tego powodu, zyskuje popularność trend budowania domów mobilnych o niewielkich rozmiarach, które są tanie w utrzymaniu i elastyczne pod względem ewentualnej relokacji. Domy mobilne, o długości od 9 do 14 metrów i szerokości od 2,5 do 4 metrów, stają się atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych mieszkań.

Wielu Polaków decyduje się na ich zakup, a firmy budowlane potrafią zakończyć realizację w zaledwie 7-10 dni. Łącząc tę alternatywę budowalną z trendem migracji na urokliwe tereny wiejskie, zapewniamy sobie nie tylko bardziej przystępne cenowo miejsce zamieszkania, ale i redukcję stresu czy zanieczyszczonego powietrza. Jest oczywiste, że zaletą takich domów jest ich utrzymanie, ze względu na stosowanie takich technologii jak pompy ciepła i panele słoneczne, pozwalające na korzystanie z energii odnawialnej w celu minimalizacji kosztów ogrzewania i oświetlenia.

Natomiast argument, że niewielki metraż domów mobilnych pozwala na utrzymanie niskich kosztów eksploatacji przemawia do wielu osób. Właśnie dlatego domy te są w potocznej mowie już określane jako ergonomiczne – bo dostosowane do potrzeb ludzi w nich mieszkających i ekologiczne – bo w poszanowaniu środowiska naturalnego. Nie bez znaczenia jest, że koszt takiego domu wynosi od 260 do 400 tysięcy złotych, co w porównaniu do cen mieszkań w miastach i jakości życia w stylu slow-life jest dużą zaletą.

Kolejnym trendem i jednocześnie opcją - tak dla pozbawionego zdolności kredytowej przysłowiowego Kowalskiego, jak i przedsiębiorcy rynku nieruchomości, który nie chce się przebranżawiać, czy inwestora szukającego bezpiecznej lokaty kapitału - są obecnie mieszkania na wynajem zlokalizowane na dalekiej prowincji. Z dala od dużych miast. Są znacznie tańsze w budowie, niedrogie do wynajęcia a spełniają wszelkie potrzeby ludzi dla których praca w systemie home-office stała się normą.

Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...