Portal eBudownictwo w 2024 roku. Co można załatwić, z jakich narzędzi skorzystać?

Portal eBudownictwo w 2024 roku. Co można załatwić, z jakich narzędzi skorzystać? / Shutterstock

eBudownictwo to portal, który od  30 sierpnia zeszłego roku umożliwia dostęp do narzędzi cyfrowych uruchomionych przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Jest miejscem startowym dla obywateli i urzędników, którzy sięgają po rozwiązania cyfrowe przydatne w szeroko pojętym budownictwie. 

"Portal eBudownictwo uruchomiliśmy 30 sierpnia ubiegłego roku, jako bramę dostępu do wszystkich naszych cyfrowych usług i narzędzi. Od tego czasu do dzisiaj skorzystało ze strony 200 tys. osób. Są to obywatele, którzy budują domy, przedsiębiorcy budowlani, projektanci, architekci i inne osoby pracujące w tej branży. To także urzędnicy, pracownicy organów uczestniczących w procesie budowlanym" - wskazuje Dorota Cabańska, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Główne cele portalu eBudownictwo to:

  • udostępnienie wszystkich narzędzi cyfrowych GUNB w jednym miejscu - dla obywateli i urzędników,
  • zwiększenie liczby osób zainteresowanych rozwiązaniami cyfrowymi GUNB,
  • popularyzacja cyfrowych usług budowlanych.

eBudownictwo 2024. Narzędzia dla obywateli

Z poziomu portalu obywatele mogą uzyskać dostęp do następujących narzędzi:

eBudownictwo Wnioski

To serwis internetowy, który umożliwia realizację najważniejszych procedur z obszaru budownictwa online. Poprzez stronę można szybko wypełnić właściwy wniosek i przesłać go do urzędu. W systemie jest zarejestrowanych 85 tys. użytkowników.

Elektroniczny Dziennik Budowy

To aplikacja webowa i mobilna do prowadzenia dziennika budowy online. W EDB można wystąpić z wnioskiem o wydanie dziennika budowy do właściwego terytorialnie organu administracji budowlanej, odebrać dziennik, a następnie powierzyć obowiązki kierownikowi budowy i pozostałym uczestnikom procesu budowlanego. W EDB jest zarejestrowanych 722 dzienników i 7 400 użytkowników.

Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego

c-KOB to aplikacja webowa i mobilna, która służy do prowadzenia książki obiektu budowlanego. c-KOB umożliwia w prosty sposób założenie i prowadzenie książki, wprowadzanie informacji o ekspertyzach i badaniach technicznych oraz danych z kontroli okresowych, o których mowa w art. 62 ustawy - Prawo budowlane. W c-KOB zarejestrowanych jest 5 000 książek i 6 500 użytkowników.

Rejestr e-CRUB

Elektroniczny Centralny Rejestr osób posiadających Uprawnienia Budowlane i rejestr ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie. e-CRUB to dane ok. 130 tys. osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. Baza wykorzystywana jest przez organy w całej Polsce. Rejestr e-CRUB udostępnia część danych obywatelom w wyszukiwarce publicznej.

CEEB

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to pierwsza w Polsce baza źródeł ciepła i źródeł spalania paliw. Ewidencja budowana jest z informacji pozyskiwanych od właścicieli lub zarządców budynków. Dane dotyczą źródeł ciepła o mocy nominalnej mniejszej niż 1MW. Poprzez CEEB obywatele mogą m.in. wypełnić deklarację dotyczącą źródeł ogrzewania w budynku.

eWykonaniaZastępcze

Serwis internetowy, który wspiera postępowania organów w poszukiwaniu wykonawców do realizacji prac w procedurze wykonań zastępczych. W serwisie można przeglądać ogłoszenia dotyczące wykonań zastępczych z całego kraju i składać oferty. Z serwisu korzysta 420 użytkowników, w tym 96 wykonawców.

System nadzoru eSNRWB

Elektroniczny System Nadzoru nad Rynkiem Wyrobów Budowlanych powstał w celu wymiany informacji o wyrobach budowlanych między organami nadzoru budowlanego. System udostępnia obywatelom dane z badanych próbek. W systemie jest wprowadzonych 2880 wyników badań próbek.

Rejestr RWDZ

Rejestr Wniosków Decyzji i Zgłoszeń w wersji elektronicznej powstał celu ułatwienia nadzorowania przez organ wyższego stopnia terminowości wydawanych decyzji o pozwoleniu na budowę. Rejestr udostępnia obywatelom m. in. dane z wydawanych decyzji o pozwoleniu na budowę. Liczba wydawanych decyzji w ciągu jednego roku przekracza 350 tys.

Akademia GUNB

Akademia GUNB to platforma szkoleniowa przygotowana przez ekspertów Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Liczba użytkowników Akademii wynosi ponad 6 tys. Akademia udostępnia 25 kursów z zagadnień związanych z prawem budowlanym. Liczba szkoleń systematycznie się poszerza.

eBudownictwo 2024. Narzędzia dla urzędników

Portal eBudownictwo w osobnej zakładce udostępnia narzędzia cyfrowe dla urzędów. Poza systemami, z których korzystają zarówno obywatele jak i urzędnicy, są tutaj następujące rozwiązania:

SOPAB

System do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie powstał z myślą o usprawnieniu pracy organów. Jest pierwszym systemem dziedzinowym z obszaru budownictwa udostępnianym organom bezpłatnie. W systemie zarejestrowanych jest ponad 300 użytkowników i prowadzonych jest 270 spraw. Wersja MVP systemu powstała w ubiegłym roku i jest obecnie rozwijana.

Forum Budownictwa

Forum Budownictwa zostało założone przez GUNB w celu wymiany wiedzy, doświadczeń i najlepszych praktyk pomiędzy organami nadzoru budowlanego i organami administracji architektoniczno-budowlanej. Na forum zarejestrowanych jest ponad 3 tys. osób. Forum składa się z 10 forów tematycznych, 26 wątków głównych i wątków zakładanych przez użytkowników.

e-budownictwo.gunb.gov.pl

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Nieruchomości
Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

pokaż więcej
Proszę czekać...