System do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie (SOPAB) - pilotaż w 20 urzędach od 16 listopada 2023 r.

System do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie (SOPAB) - pilotaż w 20 urzędach od 16 listopada 2023 r. / Shutterstock

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że 16 listopada br. rusza pilotaż Systemu do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie. Weźmie w nim udział 20 urzędów. Uruchomienie systemu dla wszystkich organów planowane jest w 2024 roku.

MRiT: 16 listopada 2023 r. rusza pilotaż Systemu do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) poinformowało w środę 15 listopada 2023 r., że Główny Urząd Nadzoru Budowalnego (GUNB) uruchamia pilotaż zapowiadanego Systemu do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie (SOPAB).

Wyjaśniono, że SOPAB to pierwszy, bezpłatny, ogólnopolski, centralny i zintegrowany system do prowadzenia postępowań administracyjnych w budownictwie. Ma skrócić czas pracy mechanicznej i powtarzalnej po stronie urzędnika.

"Pilotaż rusza 16 listopada. Weźmie w nim udział 20 urzędów – organów administracji architektoniczno-budowlanej. Uruchomienie systemu dla wszystkich organów planowane jest w przyszłym roku. Udostępnienie pierwszej wersji systemu planowane jest na początku 2024 r." - wskazało ministerstwo.

SOPAB ma skrócić czas uzyskania pozwoleń na budowę

"System SOPAB nie tylko skróci czas uzyskiwania koniecznych przy inwestycjach pozwoleń, ale także ułatwi zadanie urzędnikom, którzy uzyskają sprawne narzędzie codziennej pracy" – podkreślił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

"SOPAB pozwoli na elektroniczne tworzenie i obsługę wszystkich niezbędnych dokumentów, w zakresie procesu budowlanego. Taki zakres zakłada wersja MVP czyli podstawowa wersja systemu, który posiada wystarczającą liczbę funkcji, aby nadawał się do użytku przez pierwszych użytkowników" – zapowiedziała Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska. Dodała, że uruchamiany pilotaż z jednej strony umożliwi przetestowanie systemu, z drugiej pozwoli na zebranie uwag od użytkowników do dalszego rozwoju funkcjonalności.

Na czym polega pilotaż SOPAB

"Pilotaż SOPAB polega na realizacji spraw dotyczących pozwolenia na budowę. W założeniach pilotażu, każdy urząd ma przeprowadzić do 5 takich spraw bezpośrednio w systemie" - poinformował resort.

Jak podano w komunikacie, następne etapy po pilotażu zakładają: analizę komentarzy i zgłoszeń, które spłyną od użytkowników wybór zgłoszeń do dalszych prac rozwojowych. Zaznaczono, że planowane są także dalsze prace rozwojowe po wdrożeniu systemu.

Cyfryzacja procesu budowlanego - nie tylko e-Budownictwo

Przypomniano, że pierwszym krokiem cyfryzacji procesu budowlanego był uruchomiony w 2020 r. serwis e-Budownictwo Wnioski. Z jego pomocą można przez internet składać wnioski w procesie budowlanym. Resort zwrócił uwagę, że obecnie jest to portal, z którego dostępne są wszystkie aktualne usługi Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego: e-Budownictwo Wnioski Elektroniczny Dziennik Budowy (EDB) Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego (c-KOB) Elektroniczny Centralny Rejestr Osób Posiadających Uprawnienia Budowlane (e-CRUB) Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) eWykonania Zastępcze.

"Klamrą spinającą powyższe rozwiązania jest właśnie System do Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie-SOPAB" - podkreślono.

MRiT podało, że system do obsługi postępowań administracyjnych w budownictwie (SOPAB) – w wersji MVP realizowany jest w ramach programu Operacyjnego Polska Cyfrowa Oś priorytetowa: E-administracja i otwarty rząd, działanie nr 2.2 „Cyfryzacja procesów back–office w administracji rządowej”. Projekt jest finansowany z Funduszy Europejskich. (PAP)

autor: Anna Bytniewska
ab/ skr/

 

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Nieruchomości
Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

pokaż więcej
Proszę czekać...