Ile prądu wytwarza panel słoneczny (fotowoltaiczny)? Co może zasilić panel o mocy 110, 160, 220 i 400 W?

Ile prądu wytwarza panel słoneczny (fotowoltaiczny)? Co może zasilić panel o mocy 110, 160, 220 i 400 W? / Shutterstock

Ile energii może wytworzyć jeden panel słoneczny? Do czego, oprócz klasycznej instalacji fotowoltaicznej, można wykorzystać moduły PV? Panele fotowoltaiczne nie muszą stanowić części większej instalacji. Sprawdź, jak możesz je wykorzystać!

Panele fotowoltaiczne mogą ładować przenośne stacje zasilania

To, że instalacja fotowoltaiczna może generować prąd niezbędny na potrzeby gospodarstwa domowego, wie już chyba każdy. Nie wszyscy są jednak świadomi, że panele słoneczne można wykorzystać w inny sposób. Ciekawym zastosowaniem jest ładowanie przenośnych stacji zasilania. Stację zasilania można porównać do dużego powerbanku, który jest w stanie ładować kilka urządzeń jednocześnie. Ponadto może stanowić awaryjne źródło zasilania, kiedy z powodu awarii sieci czy innych zakłóceń zabraknie prądu. Przenośne stacje zasilania ładuje się na kilka sposobów. Jednym z nich jest wspomniane ładowanie za pomocą paneli słonecznych. Zanim przejdziemy do przedstawienia możliwości paneli fotowoltaicznych, przyjrzyjmy się bliżej zasadom ich działania. 

Od czego zależy produkcja energii elektrycznej ze słońca?

Jednostką służącą do oznaczania mocy instalacji PV jest kWp, czyli kilowatopik. Wartość określa szczytową moc nominalną pojedynczego modułu lub zbioru modułów. 

Ilość energii wyprodukowanej przez panele słoneczne zależy od kilku czynników. Należą do nich panujące w danym terenie warunki atmosferyczne, technologia urządzeń zastosowana w instalacji oraz ilość zużywanej energii. – wyjaśnia Piotr Kuźniarski z EcoFlow. – Szczególnie ważne jest nasłonecznienie i natężenie promieniowania słonecznego. – dodaje.

Nasłonecznienie to czas, w którym na powierzchnię Ziemi bezpośrednio padają promienie słoneczne. Natomiast natężenie słoneczne to chwilowa wartość gęstości mocy promieniowania słonecznego, jakie dociera na powierzchnię jednego mkw w ciągu sekundy. Ilość energii wyprodukowanej przez panele zależy też od ich wielkości, zacienienia, kąta nachylenia do płaszczyzny poziomej, kierunku ustawienia oraz temperatury. 

Ile prądu produkuje panel słoneczny (fotowoltaiczny)?

Sprawność ogniw i rozmiar panelu składają się na tzw. moc nominalną, która określa moc modułu PV. Moc wyrażana jest w watach. Na tabliczce znamionowej, znajdującej się na panelu, umieszczona jest informacja o mocy, jaką panel może wygenerować podczas pracy w standardowych warunkach testowych (STC, czyli Standard Test Conditions; natężenie promieniowania 1000 W/mkw, temperatura ogniw 25 stopni). Są to warunki zbliżone do tych panujących w bezchmurne dni w godzinach południowych. 

Biorąc pod uwagę średnie nasłonecznienie w Polsce, które wynosi ok. 1600 godzin, to z 1 kWp paneli słonecznych można uzyskać ok. 900-1000 kWh energii elektrycznej rocznie. Średnia moc panelu to 350 kWp. Oznacza to, że warunkach testowych potrzeba 3 paneli, żeby uzyskać moc 1 kW.

Co może zasilić panel o mocy 110, 160, 220 i 400 W?

Najlepiej zobrazować to na przykładach, które pomogą zrozumieć, jak możemy wykorzystać panele fotowoltaiczne dla własnych potrzeb i jaka powinna być ich moc, by mogły tym potrzebom sprostać. 
– W naszej ofercie dostępnych jest kilka rodzajów paneli słonecznych kompatybilnych ze stacjami z serii River i Delta – wyjaśnia Piotr Kuźniarski z EcoFlow. – Przykładowo dla naładowania urządzenia Delta 2 możemy wykorzystać 2 panele o mocy 110 W każdy, które potrzebuję na to ok. 5 godzin. Natomiast 2 panele o mocy 160 W każdy bądź jeden panel o mocy 400 W naładują stację w niecałe 4 godziny.

Ciekawym rozwiązaniem jest dwustronny panel EcoFlow 220 W, który zapewnia moc 220 W z przodu i 155 W z tyłu, dzięki czemu pozwala uzyskać ok. 25% więcej energii, co przekłada się na jeszcze szybsze ładowanie stacji. 4 zestawy dwustronnych paneli 220 W naładują stację Delta 2 Max w nieco ponad 2,5 godziny. Tę samą stację można naładować do 100% za pomocą dwóch paneli o mocy 400 W w ok. 2,8 godziny.
Ostateczny czas ładowania urządzeń Delta i River może różnić się od deklarowanego w zależności od nasłonecznienia, ustawienia paneli i innych czynników. Nie zmienia to jednak faktu, że moduły EcoFlow gwarantują wybitną prędkość ładowania. Jest to zasługa wykonania paneli z monokrystalicznych ogniw krzemowych, które zapewniają sprawność na poziomie 23%. 

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...