Gdzie nie wolno budować domów?

GetHome
GetHome to pierwszy w Polsce portal z ofertami mieszkań oraz domów na sprzedaż i wynajem, który zapewnia maksymalną przejrzystość dla użytkownika – z dokładną lokalizacją, bez powtarzających się ofert i reklam!
rozwiń więcej
Gdzie nie wolno budować domów? / Fotolia
Gdzie nie wolno budować domów? Polacy chcą budować domy. Jednym przepisy to umożliwiają, a innym utrudniają.

W 2021 r. najpewniej padnie rekord pod względem liczby rozpoczętych domów jednorodzinnych. Problem w tym, że w niektórych gminach budowy domów są zakazane z powodu… wiatraków. Portal GetHome.pl sprawdził, ile terenów jest wyłączonych spod zabudowy mieszkaniowej i czy jest szansa na złagodzenie antywiatrakowych restrykcji.

Dom bez formalności

Rząd w ekspresowym tempie przeforsował w Sejmie ustawę zwaną „Dom bez formalności”. Jak zapewniał posłów wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński, jest ona adresowana głównie do mieszkańców wsi i miasteczek. Rządowi zależy bowiem na tym, żeby się one nie wyludniały.

Zawarte w ustawie poprawki w Prawie budowlanym i ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym mają ułatwić budowę małych domów jednorodzinnych (o powierzchni zabudowy nie przekraczającej 70 m kw.).

Ustawa antywiatrakowa

Problem w tym, że w wielu gminach wiejskich nie można budować żadnych domów. To skutek tzw. ustawy antywiatrakowej z 2016 r. Określiła ona m.in., w jakiej odległości od zabudowań mogą być budowane elektrownie wiatrowe. Przy czym ta zasada działa też w drugą stronę – nowe domy mieszkalne nie mogą powstawać w pobliżu już istniejących wiatraków w odległość mniejszej od dziesięciokrotności ich wysokości. Najczęściej strefa buforowa wynosi aż 1,5-1,8 km.

Ustawa antywiatrakowa uderzyła więc nie tylko w interes branży wiatrowej. Równocześnie zablokowała też możliwości zabudowy mieszkaniowej na dużych terenach gmin, w tym także na działkach pod zabudowę mieszkaniową. Z najnowszych danych Geoportal.gov.pl, do których dotarł portal GetHome.pl wynika, że zakaz budowy domów obowiązuje na terenach o łącznej powierzchni ponad 6,3 tys. km kw. Dla porównania, mniej więcej tyle ma połowa województwa śląskiego. Najwięcej wiatraków – 636 – jest w województwie kujawsko-pomorskim i dlatego aż blisko 6% jego powierzchni jest całkowicie wyłączone spod zabudowy.

Najbardziej skutki odczuwają mieszkańcy małych miejscowości oraz wsi, wokół których w przeszłości powstały farmy wiatrowe. Co gorsza, dzieje się to w sytuacji boomu w budownictwie jednorodzinnym. Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB) wynika, że jeszcze nigdy nie budowano w Polsce tak dużo domów jak obecnie. W I półroczu 2021 r. inwestorzy dostali pozwolenia lub zgłosili budowę 72,6 tys. domów, czyli aż o 30% więcej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Burmistrz wielkopolskiego Margonina ubolewa w rozmowie ze specjalistycznym portalem WysokieNapiecie.pl, że musi odmawiać wydania warunków zabudowy osobom, które chciałyby wybudować domy w odległości np. kilometra od wiatraka. Dodajmy, że w Margoninie kilka lat przed wprowadzeniem ustawy antywiatrakowej powstała jedna z największych farm wiatrowych w Polsce.

Według burmistrza Margonina wiatraki otaczające miasto nie tylko nie przeszkadzają mieszkańcom, ale przyciągają nowych, bo dzięki pieniądzom płaconym przez farmę wiatrową miasto może rozwijać swoją infrastrukturę.

I właśnie z myślą o miejscowościach, których mieszkańcy nie obawiają się oddziaływania elektrowni wiatrowych Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt nowelizacji ustawy antywiatrakowej. Zakłada on złagodzenie tzw. zasady odległościowej. Chodzi o to, że gminy mogłyby przyjąć w planie zagospodarowania przestrzennego mniejszą strefę buforową. Z zastrzeżeniem, że odległość wiatraków od istniejących zabudowań oraz zabudowań od istniejących wiatraków nie mogłaby być mniejsza niż 500 metrów. WysokieNapiecie.pl ocenia, że dzięki tej poprawce można byłoby wykorzystać pod budownictwo mieszkaniowe nawet dwie trzecie terenów pozbawionych obecnie takiej możliwości.

Resort przyznaje, że w innych krajach obowiązują podobne rozwiązania. I że nigdzie w Europie nie są one tak restrykcyjne jak obecnie u nas. Niestety, nie wiadomo, czy i kiedy rząd skieruje projekt do Sejmu. Z wykazu prac legislacyjnych rządu wynika, że miało to nastąpić najpóźniej w czerwcu.

Autor: Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl

Nieruchomości
Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

pokaż więcej
Proszę czekać...