Home staging – metoda na sprzedanie mieszkania

PolishProperty.eu
PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.
rozwiń więcej
Fotolia
Home staging to nic innego jak specjalne przygotowanie mieszkania lub domu do sprzedaży. Mieszkanie łatwiej jest sprzedać, gdy zostanie pozbawione indywidualnych cech nadanych mu przez dotychczasowych mieszkańców – i tym właśnie zajmie się home stager.

Sprzedaż mieszkania lub domu nie jest łatwa. Wymaga cierpliwości i czasu. Nie zawsze wystarczy jednak atrakcyjna cena i dobra lokalizacja. Czasami potrzeba czegoś więcej. Nierzadko zdarza się, że pomimo spełnienia wszystkich warunków, nadal nie możemy znaleźć chętnych na naszą nieruchomość. Co w takim razie zrobić, gdy oglądało ją już kilku zainteresowanych, ale żaden z nich nie zdecydował się na jej zakup lub wynajem? Co powoduje, że ich entuzjazm szybko wygasa, a telefon sprzedawcy wciąż milczy?

Home staging

Powodem może być nieodpowiedni wystrój, który odstrasza kupujących. Jeżeli firanki na oknach nie są świeże, zasłony powodują, że w mieszkaniu jest ciemno, na stoliku stoją kubki po kawie zamiast skromnego bukietu świeżych kwiatów, a w zlewie można znaleźć naczynia z ostatniego posiłku – nie jest dobrze. Z pomocą przychodzi nam home staging, czyli umiejętne przygotowanie nieruchomości do sprzedaży. Istotą home stagingu jest takie wykorzystanie dostępnej przestrzeni, które pozwoli wyeksponować zalety nieruchomości.

Zobacz także: Mieszkania z wielkiej płyty – ile jeszcze w nich pomieszkamy?

Czasami poprawa tylko kilku drobnych elementów (naprawa cieknącego kranu, odświeżenie ścian lub choćby pozmywanie naczyń), może znacznie przyczynić się do poprawy atrakcyjności mieszkania. Można też skorzystać z usług profesjonalnych home stagerów, którzy za niewygórowaną cenę (350–500 zł) pomogą przygotować mieszkanie tak, by zachwyciło odwiedzających.

Zobacz także: Na co zwrócić uwagę, kupując dom na rynku wtórnym?

Twórczynią home stagingu jest Barbara Schwarz. Ten sposób przygotowywania nieruchomości do sprzedaży lub wynajmu narodził się w latach 70. w Stanach Zjednoczonych. Do nas przybył dopiero na początku tego wieku. W ostatnich latach powstało wiele stron internetowych, na których można znaleźć osoby profesjonalnie zajmujące się stagingiem. Najbardziej znaną polską home stagerką jest Maria Semczyszyn.

Zobacz także: Czy szukać mieszkania z pomocą agencji nieruchomości?

Główne zasady

W home stagingu nie chodzi tylko o to, by szybko sprzedać lub wynająć mieszkanie. Chodzi przede wszystkim o to, by zrobić to niewielkim nakładem kosztów. Jeżeli umiejętnie podejdzie się do sprawy, to można połączyć obydwa elementy. Badania pokazują, że profesjonalny stager potrafi sprzedać mieszkanie szybciej i drożej (nawet o 10 proc.).

Podstawowa zasada stagingu polega na tym, by przygotować mieszkanie w taki sposób, który pozbawi je indywidualnych cech nadanych mu przed dotychczasowych lokatorów. Dzięki temu mieszkanie ma się stać uniwersalne. Stagerzy podkreślają, że istotna jest neutralność i pozbawienie lokalu elementów związanych i z jego poprzednimi właścicielami lub najemcami (dziecięce zabawki, obrazki, pamiątki itp.).

Równie ważne jest także przygotowanie kuchni i łazienki. Wielu kupujących udaje się najpierw w te miejsca podczas oglądania mieszkania. Istotne jest więc to, by odpowiednio je przygotować – przede wszystkim gruntownie wysprzątać.

Oprócz porządku w domu dobrze jest zadbać też o porządek wokół niego (dotyczy to zwłaszcza właścicieli domków jednorodzinnych). Przycięty trawnik, zadbany podjazd, zadbany żywopłot – to podstawa, by nie odstraszyć klienta i zachęcić go do obejrzenia wnętrza.

Oprócz ogólnie przyjętych zasad, którymi trzeba się kierować przy przygotowywania lokalu, każdy profesjonalny stager ma również swoje sposoby na przyciągnięcie klienta.

Zobacz także: Ile czasu sprzedaje się mieszkanie?

Mateusz Kozłowicz

Nieruchomości
Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?
17 maja 2024

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

pokaż więcej
Proszę czekać...