W jaki sposób wykonać ocieplenie dachu skośnego?

Katarzyna Mazurek
rozwiń więcej
Najczęściej do ocieplania dachów wykorzystuje się wełnę mineralną
Dach jest elementem najwyżej położonym w budynku. W wyniku konwekcji, ciepłe powietrze dociera do najwyższych partii, czyli do dachu. Dlatego musi on posiadać skuteczną izolację termiczną, aby straty ciepła były jak najmniejsze. Wykonanie ocieplenia dachów skośnych wymaga odpowiedniego układu warstw z zapewnieniem ich skutecznej wentylacji.

Najczęściej do ocieplania dachów wykorzystuje się wełnę mineralną. Jest to materiał niepalny więc daje dodatkową ochronę przeciwpożarową dla drewnianej konstrukcji więźby dachowej. Płyty lub maty z wełny montuje się między krokwiami. Najwygodniej jest, gdy grubość termoizolacji jest równa wysokości przekroju krokwi. Jednak często wysokość krokwi nie wystarcza. Zaleca się stosowanie termoizolacji grubości około 20 cm, gdzie w przypadku domów jednorodzinnych krokwie mają przekrój wysokości około 15 cm. W tym przypadku montaż płyt ocieplenia, a następnie np. płyt gipsowo-kartonowych jest utrudniony. Pewnym rozwiązaniem jest montaż ocieplenia do krokwi, nie wypełniając przestrzeni pomiędzy nimi. Zabiera to jednak przestrzeń poddasza co może być problemem gdy chcemy zagospodarować miejsce pod skosami dachu. Gdy zależy nam na jak największej przestrzeni poddasza i warstwa ocieplenia jest grubsza niż wysokość krokwi, stosuje się specjalne ruszty stalowe. Po ułożeniu na równo ocieplenia między krokwiami, montuje się ruszt a następnie dodatkową uzupełniającą grubość ocieplenia.

Przy prawidłowej termoizolacji ważna jest ochrona przeciwwilgociowa i wentylacja dachu. Wełnę mineralną, jak i inny rodzaj termoizolacji należy chronić od wilgoci zarówno od zewnątrz jak i od środka. Z tego powodu ważne jest stosowanie folii paroprzepuszczalnej pod warstwą przykrycia dachu i folii paroizolacyjnej montowanej do ocieplenia od wewnętrznej strony, pod płytą gipsowo-kartonową. Zapobiegają one zawilgoceniu warstwy ocieplenia i pogorszeniu jej parametrów termoizolacyjności. Nie da się w 100% zapewnić braku wystąpienia wilgoci. Można ją wtedy usunąć dzięki sprawnej wentylacji. Wykonuje się ją przez zostawienie pustki powietrznej między warstwą ocieplenia i folią paroprzepuszczalną pod warstwą bezpośredniego krycia. Wilgoć może być wtedy „wywiana” z warstwy termoizolacji.

W porównaniu z wełną mineralną styropian wykazuje większą odporność na wilgoć, ale jest bardziej sztywny co może sprawiać problem przy montażu pod kątem i w miejscach trudnodostępnych. Do ocieplania dachów skośnych dobrze sprawdza się pianka natryskowa. Z łatwością daje się ją umieszczać nawet w najbardziej trudnodostępnych miejscach. Rozprowadza się ją za pomocą agregatu. Wymaga to niestety pewnych umiejętności i zręczności osób ją wykonujących.

Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...