Oświetlenie biura - oświetlenie ogólne, dodatkowe i sufitowe

Iwona Szadkowska
rozwiń więcej
Oświetlenie gabinetu. Fot. Fotolia
Odpowiednie oświetlenie w gabinecie jest niezbędne, aby osiągnąć komfort pracy. Gabinet to miejsce, w którym powinniśmy czuć się swobodnie i dobrze. Grą świateł możemy uzyskać niesamowity efekt, który sprzyja naszemu samopoczuciu, natchnieniu i relaksowi.

Oświetlenie biurka

Wybór odpowiedniego oświetlenia biurka jest bardzo ważny. Sprzyja wydajności pracy, gdyż dobre światło zmniejsza zmęczenie oczu. Możemy zdecydować się na lekką lampkę z ruchomym ramieniem. Jeżeli jesteśmy praworęczni, ustawiamy ją po lewej stronie biurka – leworęczni po prawej.

Ciekawym rozwiązaniem są lampki z diodami LED. Dają odpowiednio dużą ilość światła, są oszczędne i nie nagrzewają się. Ostatnia cecha jest o tyle korzystna, że siedząc przed komputerem, samo to urządzenie wytwarza dodatkowe ciepło. Ponadto, dzisiejsze lampki z diodami LED wyglądają bardzo interesująco i sprawdzają się w nowoczesnym wnętrzu.

Do tradycyjnego gabinetu warto wybrać odpowiednią lampkę na biurko. Lampka wykonana ze stali może mieć odcień brązu, złota, oliwki lub patyny. Kolor klosza może harmonijnie komponować się z całością lub wprowadzać oryginalny akcent.

Zobacz także: Czy dekoracyjne oświetlenie sprawdzi się w gabinecie?

Oświetlenie ogólne i dodatkowe

Ogólne oświetlenie jest nie mniej ważne, niż oświetlenie punktowe. Jeżeli zapomnimy o odpowiednim oświetleniu ogólnym i będziemy pracować tylko przy oświetleniu biurka, osiągnięty kontrast, mroku i jasności, będzie bardzo niekorzystny dla naszych oczu. Efektywność pracy znacznie spadnie.

Oświetlenie ogólne powinno jak najbardziej przypominać naturalne. Ciepła barwa światła sprawia, że pracuje nam się znacznie przyjemniej, niż przy świetle zimnym.

Zobacz także: Podpórki do książek jako dekoracje

Lampy sufitowe

Styl lampy sufitowej powinniśmy dopasować do charakteru wnętrza. Jeżeli gabinet jest bardzo tradycyjny – skórzana kanapa, duże drewniane biurko – nie wieszajmy na suficie czegoś, co odbiegnie od tego charakteru. Zapomnijmy o stalowych, srebrnych lampach z niesymetrycznymi ramionami i kryształowymi kloszami w kształcie kwiatków. Postawmy na coś klasycznego. Może to być drewniany żyrandol lub stal w odcieniu brązu, złota czy patyny. Klosze możemy wybrać skierowane ku górze lub ku dołowi. W zależności od upodobań i świetlnego efektu.

Zobacz także: Jakie obrazy pasują do wnętrza gabinetu?

Dobrze, aby lampka na biurko pasowała stylem do zawieszonego żyrandolu. Nie burzy to wówczas harmonii i stylu.

Lampy sufitowe w nowoczesnych gabinetach to możliwości niekiedy trochę fantastyczne. Przykładem może być lampa kształtem przypominająca naszyjnik ze srebrnymi kulami. Wykorzystane żarówki halogenowe zapewniają odpowiednią ilość światła i stanowią zakończenie każdego metalowego pręta. Efekt jest bardzo oryginalny i niesamowity. Całość z pewnością będzie pasowała do chromowych dodatków w gabinecie.

Zobacz także: Aranżacja gabinetu – spokój i wygoda

Nieruchomości
Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?
17 maja 2024

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

pokaż więcej
Proszę czekać...