Czy za naprawę tarasu, balkonu lub balustrady zapłaci wspólnota? Ważne stanowiska Sądu Najwyższego i NSA

Adrian Chruszcz
rozwiń więcej
Czy za naprawę tarasu, balkonu lub balustrady zapłaci wspólnota? Ważne stanowiska Sądu Najwyższego i NSA / Shutterstock

Spór odnośnie określenia czy taras, balkon, balustrady etc. należą do części wspólnych oraz czy za ich naprawę zobowiązana jest zapłacić wspólnota mieszkaniowa występuje dość często. W dzisiejszej publikacji skupimy się na przybliżeniu przedmiotowego zagadnienia w oparciu o ciekawy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 10 marca 2022 r., sygn. akt: II OSK 835/19 oraz uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 7 marca 2008 r. sygn. akt: III CZP 10/08.

Ważna uchwała Sądu Najwyższego

Za składem orzekającym należy powtórzyć – „Właściciel lokalu mieszkalnego ponosi wydatki związane z utrzymaniem w należytym stanie balkonu stanowiącego pomieszczenie pomocnicze służące wyłącznie zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych osób zamieszkałych w tym lokalu. Wydatki na remonty i bieżącą konserwację części budynku, które są elementem konstrukcji balkonu trwale połączonym z budynkiem, obciążają wspólnotę mieszkaniową.”.

Istotne stanowiska zaprezentowane przez Naczelny Sąd Administracyjny

Skład orzekający Naczelnego Sądu Administracyjnego wypowiedział się w kwestii balkonu jako elementu nieruchomości wspólnej. „Jeśli przemawiają za tym względy natury architektonicznej lub estetycznej, to balkony, tarasy lub ich elementy mogą być uznane za wchodzące w skład nieruchomości wspólnej, choćby służyły one do wyłącznego użytku osób zajmujących określony lokal. W ramach tego poglądu także płytę podłogową można zakwalifikować jako część nieruchomości wspólnej. W okolicznościach niniejszej sprawy mamy bowiem do czynienia z nieodpowiednim stanem technicznym balkonów w postaci szklanej balustrady i odspojenia płytek od czoła płyty balkonowej, a w przypadku niektórych balkonów także postępującej degradacji narożników płyt balkonowych.”. Zatem warto jest zweryfikować czy w konkretnym stanie faktycznym możliwe jest oparcie się o względy architektoniczne oraz estetyczne – co w zdecydowanej większości spraw jest możliwe, wymaga wyłącznie logicznej argumentacji. 

Podobne stanowisko zostało zaprezentowane w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 20 lutego 2019 r., sygn. akt: II OSK 794/17 – „Jeśli przemawiają za tym względy natury architektonicznej lub estetycznej, to balkony, tarasy lub ich elementy mogą być uznane za wchodzące w skład nieruchomości wspólnej, choćby służyły one do wyłącznego użytku osób zajmujących określony lokal, o ile rola płyty podłogowej wykracza poza sferę korzystania z jednego lokalu, co każe co do zasady zakwalifikować ją, jako część nieruchomości wspólnej.”. Tak może być, jeżeli jej stan wpływa np. na ewentualne zalewanie nieruchomości na niższej kondygnacji etc.

Podsumowanie

Powyższe stanowiska mogą stanowić ważny argument w przypadku prowadzenia sporów ze wspólnotami mieszkaniowymi. Oczywiście każda z sytuacji może być inna, jednakże warto jest dysponować miarodajnymi wyrokami i uchwałami, które przemawiają za określonym stanowiskiem, wzmacniający tym samym argumentację strony, która chce wyegzekwować swoje prawa od wspólnoty mieszkaniowej. Powyższe stanowiska mogą stanowić w określonych stanach faktyczne wzmocnienie argumentacji w sporze ze wspólnotą mieszkaniową.

Podstawa prawna:

  • Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 10 marca 2022 r., sygn. akt: II OSK 835/19;
  • Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 20 lutego 2019 r., sygn. akt: II OSK 794/17;
  • Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 7 marca 2008 r. sygn. akt: III CZP 10/08.
oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...