Nowy kabel na słupach istniejącej sieci elektroenergetycznej – czy takie roboty podlegają przepisom prawa budowlanego?

Adrian Chruszcz
rozwiń więcej
sieć elektroenergetyczna / Shutterstock

W praktyce często pojawiają się wątpliwości związane z określeniem, czy podwieszenie nowego, kolejnego kabla na istniejących słupach linii elektroenergetycznych lub ich wymiana, kwalifikują się jako roboty podlegające przepisom ustawy Prawo budowlane.

Zakres korzystania z obiektu budowlanego 

W tym miejscu należy wyjaśnić, że tego typu roboty stanowią normalny zakres korzystania z liniowego obiektu budowlanego jakim jest sieć elektroenergetyczna. Normalną okolicznością jest, że co jakiś czas wymagane jest dokonanie wymiany przewodu lub kabla w takiej sieci, bądź podwieszenie dodatkowego łącza (kabla, przewodu etc.). W takich sytuacjach, jak wskazuje praktyka i analiza stanowisk organów administracji – tego typu działania mieszczą się w zakresie normalnego korzystania z obiektu budowlanego i nie wymagają uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę oraz dokonywania zgłoszenia do organu administracji.

To cenna informacja dla przedsiębiorstw energetycznych.

Przedmiotowe wyjaśnienia są szczególnie istotne z perspektywy interesów prawnych przedsiębiorstw energetycznych, które często zadają tego typu pytania. Na uwagę zasługuje również jednoznaczne stanowisko Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego – dalej „GUNB”, o którym poniżej.

Ważne i jednoznaczne stanowisko GUNB

Za stanowiskiem GUNB należy powtórzyć – „Wykonywanie robót polegających na zawieszeniu dodatkowego kabla (przewodu) na słupach w istniejącej linii (sieci) elektroenergetycznej lub wymianie kabli (przewodów czy też izolatorów) na słupach w istniejącej linii (sieci) elektroenergetycznej mieści się w zakresie korzystania z obiektu budowlanego zgodnie z przeznaczeniem i nie podlega przepisom ustawy – Prawo budowlane. Tym samym, przy wykonywaniu wyżej wymienionych robót nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę lub dokonanie zgłoszenia.”. Z powyższym stanowiskiem nie sposób jest się nie zgodzić. GUNB trafnie ocenił tę często występującą sytuację i warto jest korzystać z takiej interpretacji.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...