Coraz więcej przedsięwzięć można wykonać na zgłoszenie. Czy czeka nas jeszcze większa liberalizacja regulacji prawa budowlanego?

Adrian Chruszcz
rozwiń więcej
Czy czeka nas jeszcze większa liberalizacja regulacji prawa budowlanego? / Shutterstock

Od wielu lat obserwujemy tendencję do zwiększania katalogu inwestycji, które są możliwe do zrealizowania w uproszczonej procedurze zgłoszeniowej lub nawet bez zgłoszenia do organu. Takie podejście cieszy szczególnie osoby lub podmioty gospodarcze, które faktycznie korzystają z tego typu udogodnień i decydują się na konkretne rozwiązania właśnie dzięki oszczędności czasu, pieniędzy oraz minimalizacji procedur biurokratycznych. 

Rozszerzanie katalogów takich inwestycji co do zasady należy ocenić niezwykle pozytywnie, mając na uwadze również istotny fakt stopniowego odciążania organów administracji w zakresie prostszych i mniej skomplikowanych inwestycji budowlanych.

Zauważalny trend w kierunku uwalniania inwestycji budowlanych

Od wielu lat obserwujemy ten kierunek. Z roku na rok zwiększa się katalog takich inwestycji. Dodatkowo ustawodawca porządkuje te przepisy, łączy je w pewne grupy co sprzyja czytelności całokształtu przepisów w ujęciu kompleksowych regulacji budowlanych. 

Systematyczne uwalnianie wybranych (prostszych) inwestycji z reżimu biurokratycznego, należy ocenić za słuszny kierunek. Oczywiście podstawowymi kwestiami były i są legalność oraz bezpieczeństwo. To właśnie w ich duchu powinna być realizowana zarówno sama polityka liberalizacyjna w tym kierunku oraz o tych samych zasadach powinni pamiętać inwestorzy realizujący konkretne zamierzenia w uproszczonej procedurze. To dobry kierunek, ale wymaga rozwagi i wyważenia każdej ze stron (ustawodawcy, inwestora, wykonawcy etc.).

Możliwość podjęcia decyzji o wyborze standardowej procedury

Warto jest podkreślić, że inwestor może skorzystać z procedury standardowej, o której mowa w art. 28 ust. 1 pr. bud., zamiast w procedurze uproszczonej na zgłoszenie. Zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r. poz. 682) – dalej „pr. bud.” – inwestor zamiast dokonania zgłoszenia dotyczącego budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pr. bud., lub robót budowlanych, o których mowa w art. 29 ust. 3 pr. bud., może wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę.

Podsumowanie

Stopniowe zwiększanie ilości inwestycji, które można realizować w uproszczonej procedurze zgłoszeniowej albo nawet bez dokonywania zgłoszenia to dobry kierunek zmian. Z zaciekawieniem należy oczekiwać kolejnych propozycji ustawodawcy w tym zakresie. Dodatkowo warto jest zadać pytanie o to, czy i jaki będzie kształt przepisów odnośnie nowych typów inwestycji – np. przydomowych schronów, przydomowych wiatraków etc., które to inwestycje były przedmiotem szerszej debaty jeszcze na samym początku 2023 r. Na konkretne rozwiązania musimy jednak jeszcze poczekać.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...