Jaka jest odpowiedzialność spółdzielni mieszkaniowej za bezpieczeństwo użytkowanego budynku, który znajduje się w jej zarządzie?

Adrian Chruszcz
rozwiń więcej
Jaka jest odpowiedzialność spółdzielni mieszkaniowej? / Shutterstock

W dzisiejszej publikacji skupimy się na wyjaśnieniu kwestii odpowiedzialności spółdzielni mieszkaniowej za bezpieczeństwo użytkowanego budynku na podstawie ciekawego wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 8 maja 2014 r. sygn. akt: I ACa 34/14. Problem ten polegał na odpowiedzialności spółdzielni za wykafelkowanie pierwszego, niższego niż pozostałe, schodka biegu schodów w sposób de facto go maskujący (bez zastosowania innego koloru, specjalnego oznaczenia etc.), oraz braku zastosowania balustrady, co sprowadziło niebezpieczeństwo na użytkowników klatki schodowej.

Stanowisko zaprezentowane przez Sąd Apelacyjny

Podążając za stanowiskiem Sądu Apelacyjnego należy wskazać, że „w pojęciu zarządu nieruchomościami swoimi i swoich członków mieści się obowiązek dbałości przez spółdzielnię mieszkaniową o bezpieczeństwo użytkowania i właściwą eksploatację budynków mieszkalnych. Działanie polegające na wyłożeniu pierwszego schodka na klatce schodowej płytkami w tym samym kolorze i kształcie co płytki posadzki, przy jednoczesnym braku zabezpieczenia tego schodka balustradą, powinno zostać zakwalifikowane jako co najmniej lekkomyślne, czyli zawinione, a w konsekwencji skutkujące odpowiedzialnością spółdzielni za powstałą szkodę na podstawie art. 430 k.c. w zw. z art. 415 k.c.”. 

Za co ponosi odpowiedzialność spółdzielnia mieszkaniowa

Warto jest pamiętać o zakresie odpowiedzialności, który został poruszony w wyroku Sądu Apelacyjnego, gdyż takie sytuacje mogą występować stosunkowo często i za zasadne należy uznać świadomość możliwości dochodzenia swoich roszczeń od spółdzielni mieszkaniowej w podobnych przypadkach.

Katalog sytuacji, za które może odpowiadać spółdzielnia mieszkaniowa w stosunku do osoby poszkodowanej jest w zasadzie nieograniczony

Nie da się wymienić wszystkich możliwych do wystąpienia sytuacji, które mogą narazić na niebezpieczeństwo z powodu nieprawidłowego działania podejmowanego przez spółdzielnię mieszkaniową. Do najczęściej występujących możemy zaliczyć m.in.: 

  • zastosowanie śliskich materiałów na podłodze klatki schodowej;
  • brak zastosowania balustrad;
  • niefunkcjonujące oświetlenie klatki schodowej;
  • brak oznaczeń ewakuacyjnych;
  • brak regularnego serwisowania windy;
  • niesprawna lub mogąca stanowić zagrożenie instalacja elektryczna;
  • brak dokonywania obowiązkowych przeglądów budynku etc.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...