Prawo budowlane w 2023- będzie rewolucja?

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
rozwiń więcej
Andrzej Prajsnar
rozwiń więcej
Prawo budowlane w 2023- będzie rewolucja? / Röben
Prawo budowlane to jeden z częściej nowelizowanych w Polsce aktów prawnych. Jego stu dwudziesta zmiana aktualnie wydaje się już prawie pewna. Krajowe media informują o niej głównie w kontekście ułatwień dla osób wznoszących domy jednorodzinne. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że planowanych zmian jest o wiele więcej. Najpierw warto jednak wyjaśnić, na jakim etapie prac legislacyjnych są zmiany zaplanowane przez rząd.

Prawo budowlane w 2023 - kiedy wejdą w życie zmian?

Krajowe media niedawno informowały, że kolejna nowelizacja ustawy prawo budowlane wejdzie w życie 1 stycznia 2023 r. (poza wybranymi przepisami). Właśnie taki termin przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw oznaczony jako UD427 w Rządowym Centrum Legislacji. Wydaje się jednak, że okoliczności mogą zmusić rząd do przesunięcia terminu wejścia w życie kolejnej zmiany prawa budowlanego. Opisywany projekt nie trafił jeszcze bowiem do Sejmu. Wedle stanu z dnia przygotowywania niniejszego artykułu (24 listopada 2022 r.), projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw znajdował się na etapie opiniowania. Pośpiech legislacyjny jest raczej niewskazany, bo rząd planuje sporo ważnych zmian.

Prawo budowlane w 2023 - jakie zmiany?

O kolejnej nowelizacji prawa budowlanego najczęściej pisze się w kontekście tych zmian, które mogą najbardziej zainteresować przeciętnego Kowalskiego. Największą uwagę wzbudzają następujące pomysły rządu:

  1. Wprowadzenie uproszczonej procedury budowy (na zgłoszenie) wszystkich domów jednorodzinnych, które są wolnostojące, nie więcej niż dwukondygnacyjne, budowane na własne potrzeby i posiadają obszar oddziaływania mieszczący się w całości na działce,
  2. Rozszerzenie listy inwestycji realizowanych na uproszczonych zasadach (tylko na zgłoszenie lub bez pozwolenia i bez zgłoszenia).

Jeżeli chodzi o pierwszy punkt, to warto dodać, że ustawodawca planuje rozszerzyć uproszczoną procedurę budowlaną dotyczącą obecnie jedynie domów o małej powierzchni zabudowy (do 70 mkw.) na wszystkie domy spełniające powyższe warunki. W przypadku domów z powierzchnią zabudowy powyżej 70 mkw., będzie jednak istniał obowiązek zatrudnienia kierownika budowy.

Prawo budowlane w 2023, a zeroemisyjność budynków

Plany dotyczące rozszerzenia listy inwestycji realizowanych na uproszczonych zasadach wskazują natomiast, że rząd zamierza wspierać budowę mikroelektrowni wiatrowych oraz gromadzenie wody. Nowelizacja prawa budowlanego zakłada bowiem uproszczoną realizację między innymi następujących inwestycji:

                  

  • bezodpływowych zbiorników na wody opadowe lub roztopowe z pojemnością wynoszącą 5 m3 - 15 m3 (budowa na zgłoszenie),
  • wolnostojących mikroelektrowni wiatrowych o wysokości 3 m - 12 m (budowa na zgłoszenie),
  • bezodpływowych zbiorników na wody opadowe lub roztopowe z pojemnością do 5 m3 (budowa bez zgłoszenia i pozwolenia),
  • wolnostojących mikroelektrowni wiatrowych o wysokości do 3 m (budowa bez zgłoszenia i pozwolenia).

Uproszczenia związane z budową na zgłoszenie mają też objąć:

  • kolumbaria cmentarne o powierzchni zabudowy do 15 mkw. i wysokości maksymalnej 3 m
  • przepusty z długością maksymalną 20 m i przekrojem wewnętrznym 0,85 mkw. - 3,00 mkw.
  • kioski i pawilony sprzedaży ulicznej o powierzchni zabudowy maksymalnie 15 mkw.
  • przydomowe schrony i ukrycia doraźne o powierzchni zabudowy do 35 mkw.
  • wyloty do cieków naturalnych
  • maszty flagowe o wysokości 3 m - 7 m (niższe maszty będą budowane bez pozwolenia i zgłoszenia)

Oczywiście, lista inwestycji objętych uproszczoną procedurą może się jeszcze nieco zmienić w toku prac legislacyjnych.

Prawo budowlane w 2023, a praktyczne ułatwienia

Nieco mniej mówi się o innych zmianach, które zaplanował ustawodawca w ramach nowelizacji prawa budowlanego. Takie dodatkowe ułatwienia mają polegać między innymi na utworzeniu Bazy Projektów Budowlanych. Po założeniu konta na serwisie e-Budownictwo, do wspomnianej bazy będzie można dodać projekt budowlany i następnie go edytować (poprzez umieszczenie nowej wersji). Indywidualny numer projektu umieszczonego na rządowym serwerze zastąpi załącznik np. do wniosku o budowę.

Kolejne ułatwienie ma dotyczyć możliwości przystąpienia do użytkowania domów jednorodzinnych i obiektów z kategorii III (budowanych na podstawie pozwolenia) po złożeniu oświadczenia kierownika budowy i odpowiednim uzupełnieniu dokumentacji. Do kategorii III zaliczamy inne niewielkie budynki takie jak: domy letniskowe, budynki gospodarcze oraz garaże do dwóch stanowisk włącznie. Następna zmiana prawna ma usunąć wątpliwości co do obciążenia organu administracji architektoniczno-budowlanej karą za nieterminowe wydanie decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę.

Nieruchomości
Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

30 tys. zł za 1 m2 apartamentu w Świnoujściu. To jest cena standardowa, bywa i znacznie drożej
06 maja 2024

Od Świnoujścia droższy jest już tylko Sopot. Nadmorska miejscowość na Pomorzu Zachodnim bije rekordy cen luksusowych apartamentów.

Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok. Jest podpis prezydenta
06 maja 2024

Kancelaria prezydenta RP podała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. Kiedy będzie można zawiesić raty kredytu? 

pokaż więcej
Proszę czekać...