Odwrócony kredyt hipoteczny – założenia do projektu ustawy

Agnieszka Wiśniewska
rozwiń więcej
Przy odwróconym kredycie hipotecznym śmierć kredytobiorcy skutkuje przejęciem nieruchomości lub prawa do niej przez bank.
Odwrócony kredyt hipoteczny, ze swojego założenia, ma być produktem przeznaczonym dla osób starszych. Ze względu na skromne emerytury, taki dodatek stanowiłby uzupełnienie domowego budżetu. Warto dokładnie przyjrzeć się założeniom do projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym.

Na czym polega odwrócona hipoteka?

Odwrócony kredyt hipoteczny polega na tym, że bank udziela kredytu, na zabezpieczenie, którego ustanawia hipotekę na domu lub mieszkaniu albo prawie do nieruchomości (np. na spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu). Kredytobiorca może spłacać kredyt za życia (chociaż nie jest to obligatoryjne). Do śmierci kredytobiorca pozostaje właścicielem nieruchomości lub prawa do nieruchomości.

Śmierć kredytobiorcy

Śmierć kredytobiorcy skutkuje przejęciem nieruchomości lub prawa do niej przez bank. Spadkobiercy kredytobiorcy uzyskują prawo do nieruchomości, o ile zdecydują się na spłatę kredytu po zmarłym. Jeżeli spadkobiercy nie będą chcieli przejąć nieruchomości, zrobi to bank. Bank musi jednak wypłacić spadkobiercom różnicę między wartością kredytu, jaka została do spłaty (z odsetkami i innymi należnościami) a wartością przejmowanej nieruchomości. W proponowanym rozwiązaniu spadkobiercy mieliby rok na podjęcie decyzji, czy chcą spłacić kredyt czy też otrzymać pieniądze od banku.

Możliwość odstąpienia

Projekt do ustawy przewiduje również możliwość odstąpienia od umowy przez kredytobiorcę. Termin do odstąpienia wynosiłby 30 dni od daty jej zawarcia, ponadto nie byłoby wymagane podanie przyczyny takiej decyzji. Kredytobiorca musiałby jedynie spłacić odsetki za okres od dnia przekazania mu kredytu do dnia jego spłaty.

Zobacz: Wniosek o wpis hipoteki umownej do księgi wieczystej

Przedterminowa spłata

Projekt do ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym zakłada także możliwość przedterminowej spłaty kredytu. Kredytobiorca mógłby to uczynić w każdej chwili, przy czym nie musiałby zapłacić bankowi prowizji. Dla osoby biorącej kredyt oznaczałoby to brak konieczności zapłaty oprocentowania, prowizji i opłat za okres po spłacie kredytu.

Wypłata i przeznaczenie kredytu

Odwrócony kredyt hipoteczny byłby wypłacany dożywotnio w ratach lub jednorazowo – w zależności od decyzji kredytobiorcy. Co więcej bank nie określa, na co mają zostać przeznaczone wypłacone pieniądze.

Zdolność kredytowa

Z założenia, odwrócony kredyt hipoteczny będzie przeznaczony dla osób starszych. Stąd też bank nie będzie badał ich zdolności kredytowej – nie muszą spłacać kredytu za życia. Bank powinien jednak sprawdzić, czy kredytobiorca nie posiada innych zobowiązań oraz czy nieruchomość nie została już ustanowiona zabezpieczeniem innych zobowiązań (kredytów).

Wymogi informacyjne

Z uwagi na to, że adresatem ofert kredytowych będą osoby starsze, projekt do ustawy zakłada ścisłe wymogi informacyjne o warunkach kredytu. Osoby starsze mogą mieć problem z porównaniem ofert, dlatego też przekazywane informacje nie będą mogły stanowić wiążącej oferty.

Zobacz serwis: Księga wieczysta i hipoteka

Nieruchomości
Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

30 tys. zł za 1 m2 apartamentu w Świnoujściu. To jest cena standardowa, bywa i znacznie drożej
06 maja 2024

Od Świnoujścia droższy jest już tylko Sopot. Nadmorska miejscowość na Pomorzu Zachodnim bije rekordy cen luksusowych apartamentów.

Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok. Jest podpis prezydenta
06 maja 2024

Kancelaria prezydenta RP podała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. Kiedy będzie można zawiesić raty kredytu? 

Skoszona trawa jako nawóz – co jeszcze można z nią zrobić? Nie wyrzucaj i oszczędzaj pieniądze!
02 maja 2024

Nie wyrzucaj trawy po skoszeniu trawnika! Skoszona trawa sprawdza się jako nawóz. Sprawdź, co jeszcze można z nią zrobić i jak zaoszczędzić trochę pieniędzy. Do czego używają ją ogrodnicy i rolnicy? Oto kilka pomysłów zastosowania trawy po koszeniu trawnika.

pokaż więcej
Proszę czekać...