Obrót spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu

Izabela Perczak
rozwiń więcej
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. / Fotolia / Fotolia
Na rynku nieruchomości dochodzi do obrotu spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu. Umowa zbycia spółdzielczego prawa do lokalu wymaga zachowania formy aktu notarialnego.

Spółdzielcze prawo do lokalu

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest ograniczonym prawem rzeczowym. Oznacza to, że jest ono zbywalne i przechodzi na spadkobierców oraz podlega egzekucji. W obecnym stanie prawnym, fakt przystąpienia do spółdzielni ma charakter fakultatywny, gdyż nabywca spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie musi do niej przystąpić.

Umowa zbycia spółdzielczego prawa do lokalu wymaga zachowania formy aktu notarialnego.

Po sporządzeniu w kancelarii aktu notarialnego, notariusz zobowiązany jest przesłać akt do właściwiej spółdzielni. Natomiast nabywcy prawa do lokalu przysługuje roszczenie o przyjecie go w poczet członków, ponieważ spółdzielnia zobowiązana jest nabywcę przyjąć w poczet członków spółdzielni.

Wniosek o wpis nabywcy do księgi wieczystej

Wówczas, gdy dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu prowadzona jest księga wieczysta, należy w sporządzonym akcie notarialnym dołączyć wniosek o wpis nabywcy spółdzielczego prawa do lokalu. Notariusz jest także zobowiązany przesłać do sądu wieczystoksięgowego w terminie trzech dni od dnia sporządzenia aktu – wpis aktu notarialnego z wnioskiem oraz wszelkie dokumenty, które stanowią podstawę tegoż wpisu. Wpis do księgi wieczystej ma charakter konstytutywny.

Zobacz także serwis: Finanse

Oznacza to, że nabywca spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, dla którego nie została sporządzona księga wieczysta może dokonać zbycia tego prawa bez żadnych ograniczeń czasowych.

Do przeniesienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu niezbędny jest wpis do księgi wieczystej.

Warto dodać, że do obrotu spółdzielczych własnościowych praw do lokalu nie mają zastosowania przepisy o dożywociu, ponieważ odnoszą się one nieruchomości. Natomiast spółdzielcze własnościowe prawo o lokalu nie jest nieruchomością, a jedynie ograniczonym prawem rzeczowym. Wobec czego, na spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu nie można ustanowić służebności.

Zobacz także serwis: Dom i działka

Nieruchomości
Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?
17 maja 2024

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

pokaż więcej
Proszę czekać...