Umowę najmu okazjonalnego zgłoś do urzędu skarbowego

Dokonanie zgłoszenia zawarcia umowy najmu okazjonalnego naczelnikowi urzędu skarbowego, umożliwi wynajmującemu mieszkanie prowadzenie eksmisji najemcy zgodnie z nową regulacją. Natomiast lokator zostanie objęty szczególną ochroną prawną.

Jakie korzyści przyniesie zgłoszenie umowy najmu dla właściciela

1. Komornik nie będzie miał obowiązku wstrzymania się z dokonaniem czynności eksmisyjnych do czasu, gdy gmina wskaże tymczasowe pomieszczenie lub gdy najemca znajdzie takie pomieszczenie. Dawna regulacja ograniczała w tym zakresie dokonanie czynności związanych z opróżnieniem przez najemcę mieszkania.

2. Właściciel mieszkania, nie musi przestrzegać wielu ograniczeń utrudniających rozwiązanie lub wypowiedzenie zwykłego stosunku najmu.

W jakim terminie należy dokonać zgłoszenia

Zgłoszenie powinno nastąpić w terminie 14 dni od rozpoczęcia najmu, co nie musi być równoznaczne z dniem zawarcia samej umowy.

Najemca może zażądać od właściciela okazania potwierdzenia dokonania zgłoszenia, wynajmujący zaś ma obowiązek zadośćuczynić takiemu żądaniu.

Forma umowy najmu okazjonalnego

1. Umowa najmu okazjonalnego powinna być, pod rygorem nieważności, zawarta na piśmie, na czas oznaczony nieprzekraczający 10 lat.

2. Do umowy najmu okazjonalnego muszą zostać załączone określone dokumenty:
- oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddaje się egzekucji i zobowiązuje się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu w terminie wskazanym w żądaniu opróżnienia lokalu,
- oświadczenia właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać najemca w razie rozwiązania umowy najmu okazjonalnego, o wyrażeniu zgody na zamieszkanie w nim najemcy.

Zobacz również serwis: Spółdzielnia mieszkaniowa

Reasumując, należy podkreślić, iż nowelizacja w dużym stopniu może przyczynić do wzrostu zainteresowania najmem okazjonalnym po stronie wynajmujących z uwagi na fakt, iż niewątpliwie łatwiej będzie usunąć niepożądanego lokatora – bez wątpienia z korzyścią dla wynajmującego. Zmiany, które zostały zaproponowane w projekcie nowelizacji należy uznać, co do zasady, za słuszne z pewnych względów. Mianowicie wprowadzenie w życie nowych przepisów może wpłynąć także na uporządkowanie systemu rynku najmu lokali mieszkalnych. Zmiany dokonane w nowelizacji mogą także w pewnym stopniu poruszyć rynek najmu nieruchomości prywatnych. 

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Wynajmujący mieszkanie uzyskają gwarancję – w formie notarialnej, dzięki której, będą mogli uniknąć pewnych zawiłości związanych także ze sprawami postępowania sądowego kończącego się orzeczeniem o eksmisji. Unikną także obowiązku zapewnienia lokalu socjalnego, zamiennego czy pomieszczenia tymczasowego – co stanowi ogromne utrudnienie dla wynajmującego mieszkanie. 

Zobacz: Wzór umowy najmu lokalu mieszkalnego

Podstawa prawna:

Ustawa z 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 3, poz. 13).

Nieruchomości
Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

pokaż więcej
Proszę czekać...