Wypowiedzenie umowy najmu lokalu zawartej na czas określony

Andrzej Szczerbowski
Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.
rozwiń więcej
Wypowiedzenie umowy najmu zawartej na czas określony jest o wiele trudniejsze niż wypowiedzenie umowy zawartej an czas nieokreślony. Wynika to z tego, iż strony zawierając umowę najmu na okres np. 5 lat zapewniają sobie parasol ochronny na ten czas i są pewni tego, że ich umowa będzie przez ten okres wiążąca i trwała.

"Parasol ochronny"

Strony zawierając umowę na czas określony zapewniają sobie ochronę i stabilizacje polegającą na tym, iż trudniej jest rozwiązać umowę najmu zawartą np. na okres 2 lat. Wypowiedzenie takiej umowy może nastąpić tylko w momencie zaistnienia okoliczności przewidzianych w umowie zarówno po stronie najemcy jak i wynajmującego. Często jednak zdarza się tak, że strony nie przewidują takich okoliczności bądź przewidując je nie opisują ich dosyć dokładnie. 

Zobacz także: Najem lokalu komunalnego a dziedziczenie

Warunki wypowiedzenia

Jako przykład zdarzeń, które uzasadniłby wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu przewidziane w umowie można podać:

  • zakończenie działalności gospodarczej przez najemcę lokalu użytkowego,
  •  zmiana miejsca pracy, bądź
  • ogólne podanie przyczyn wypowiedzenia najmu poprze użycie kodeksowej formuły „z ważnych przyczyn” (choć tu należy być ostrożnym).

Pamiętać jednak trzeba, że oceny tego czy konkretne „ważne przyczyny”, na które powołuje się strona są naprawdę zasadne, często w praktyce dokonuje sąd. Dzieje się tak dlatego, że to co dla jednej strony jest ważną przyczyna dla drugiej strony jest tylko pretekstem do wcześniejszego rozwiązania umowy. W tym miejscu zachęcać należy strony do precyzyjnego podawania przyczyn rozwiązania umowy zawartej na czas określony w celu uniknięcia spotkania w sądzie.

Jeśli w umowie nie przewidziano możliwości rozwiązania stosunku najmu „z ważnych przyczyn”, a żadna ze stron nie daje powodów do jej rozwiązania ze skutkiem natychmiastowym, to wówczas wcześniejsze zerwanie takiej umowy jest niedopuszczalne. Ważne jest również to, że w razie bezpodstawnego zerwania umowy przez którąkolwiek ze stron, druga strona może domagać się od niej odszkodowania.

Podstawa prawna: art. 673 § 3 kc

Zobacz także: Najem okazjonalny – zalety i wady

Nieruchomości
Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

pokaż więcej
Proszę czekać...