Mieszkanie z ogródkiem zamiast domu

Mieszkanie z ogródkiem zamiast domu. /fot. Fotolia / Fotolia
Najwięcej lokali z ogródkami tradycyjnie można znaleźć na największym rynku mieszkaniowym, czyli w Warszawie. Co ciekawe zaskakująco mało takich ofert odnajdziemy np. w Krakowie, czy w Poznaniu.

Większość mieszkań, które posiadają własny ogród znajduje się w nowych inwestycjach, najczęściej kameralnych, obejmujących kilka do kilkunastu mieszkań w budynku. Jak mówi Agata Polińska z serwisu Otodom.pl, starsze bloki rzadziej oferują mieszkania z bezpośrednim dostępem do ogródka z poziomu balkonu lub tarasu, ponieważ często mieszkania te znajdują się na tzw. wysokim parterze. Z kolei w nowych inwestycjach na poziomie ulicy często lokalizowane są lokale usługowe, przez co w ofercie nie ma mieszkań posiadających ogródek.

Przykładowe oferty sprzedaży mieszkań z ogródkiem, serwis Otodom.pl, lipiec 2016

Lokalizacja

Pow. użytkowa mieszkania

Pow. ogrodu

Cena całkowita mieszkania

Cena 1 mkw. mieszkania

 Opis

Warszawa - Mokotów

69,3 m2

40,3 m2

521 916 zł

7 531 zł

3 pokoje, stan deweloperski

Warszawa - Targówek

71 m2

70 m2

555 000 zł

7 817 zł

3 pokoje, stan
do zamieszkania

Kraków - Bronowice

59 m2

100 m2

403 000 zł

6 831 zł

3 pokoje, stan deweloperski

Szczecin - Prawobrzeże

84,8 m2

70 m2

386 250 zł

4 555 zł

4 pokoje, stan
do zamieszkania

Kołobrzeg - Podczele

41 m2

100 m2

295 000 zł

7 195 zł

2 pokoje, stan
do zamieszkania

Wrocław - Swojczyce

55,9 m2

33,7 m2

287 885 zł

5 150 zł

3 pokoje, stan deweloperski

Źródło: Grupa Emmerson, Dział Badań i Analiz na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie Otodom.pl

Kto i dlaczego decyduje się na zakup mieszkań z ogródkiem? Można się domyślać, że są to osoby, które nie chcą rezygnować z zalet mieszkania w bloku, dlatego decydują się na zakup mieszkania, a nie domu. Z drugiej jednak strony doceniają posiadanie własnej przestrzeni porównywalnej do podwórka przed domem, na której można się zrelaksować, zjeść posiłek na świeżym powietrzu, czy poopalać się leżąc na trawie.

Takie mieszkania są również pożądane przez osoby posiadające dzieci, które chcą by ich pociechy spędzały czas na świeżym powietrzu. Dzięki posiadaniu własnego, z reguły ogrodzonego ogródka mogą mieć większą kontrolę nad tym co ich dzieci robią oraz pewność, że są one bardziej bezpieczne niż na zewnątrz. Dotyczy to zwłaszcza mniejszych dzieci, które mają mnóstwo pomysłów, ale jeszcze nie zdają sobie sprawy z zagrożeń jakie na nie czyhają.

We własnym ogrodzie można zająć się sadzeniem kwiatków, czy nawet warzyw i owoców. Można także urządzić grilla, co jednak często spotyka się z dezaprobatą sąsiadów, zwłaszcza tych mieszkających na wyższych piętrach. Z drugiej strony trzeba o taki ogródek dbać, jeżeli chcemy z niego w pełni korzystać. Przy braku innych roślin, trzeba przynajmniej raz na jakiś czas skosić w nim trawę.

Aleksandra Kubicka, serwis OtoDom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Nieruchomości
Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

30 tys. zł za 1 m2 apartamentu w Świnoujściu. To jest cena standardowa, bywa i znacznie drożej
06 maja 2024

Od Świnoujścia droższy jest już tylko Sopot. Nadmorska miejscowość na Pomorzu Zachodnim bije rekordy cen luksusowych apartamentów.

Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok. Jest podpis prezydenta
06 maja 2024

Kancelaria prezydenta RP podała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. Kiedy będzie można zawiesić raty kredytu? 

pokaż więcej
Proszę czekać...