Skorzonera – uprawa

Iwona Szadkowska
rozwiń więcej
Warzywa. Fot. Fotolia / Fotolia
Skorzonera to w naszym kraju wciąż bardzo rzadkie warzywo. Skorzonera jest źródłem wielu, bardzo cennych składników mineralnych oraz witamin. Roślina ta dobrze znosi niskie temperatury i może zimować w gruncie. Jak uprawiać skorzonerę we własnym ogródku?

Skorzonera należy do rodziny astrowatych, w smaku przypomina szparagi. Wykształca długi, cylindryczny korzeń o ciemnobrązowej lub brązowo–czarnej skórce. Jeżeli plon jest korzystny, korzeń osiąga długość 30 cm o średnicy 3 cm. Skorzonera zawiera biały sok mleczny i jest bardzo delikatna w smaku i lekkostrawna. Ponadto, jest bardzo zdrowa, gdyż zawiera wysoką zawartość składników mineralnych – żelazo, fosfor, sód, magnez, chlor i wapń – oraz karoten i wiele cennych witamin – E, B1, B2 i C.

Stanowisko

Skorzonera dobrze rośnie w niskich temperaturach. Choć siewki są wrażliwe na mróz roślina może zimować w gruncie. Zalecana się siać skorzonerę w miejscu słonecznym. W okresie intensywnego wzrostu korzeni (połowa czerwca – koniec sierpnia) jest bardzo wrażliwa na suszę.

Zobacz także:  Ziemniaki w ogrodzie – uprawa

Podłoże

Skorzonera ma duże wymagania glebowe. Gleba powinna być pulchna, przewiewna, a teren, na którym sieje się skorzonerę nie może być podmokły. Najlepsze są próchnicze, gliniasto-piaszczyste i piaszczysto-gliniaste, jak również piaszczyste gleby torfowe.

Skorzonera nie powinna być uprawiana po marchwi, pomidorach, selerach, warzywach kapustnych i szpinaku. Jako przedplon można użyć gleby po porach, cebulach, ogórkach, fasolach i sałacie głowiastej.

Zobacz także:  Seler – uprawa

Wysiew

Jeżeli tylko warunki na to pozwalają, skorzonera może być siana już pod koniec lutego. Najpóźniej w połowie marca do początku kwietnia. 2 g nasion wystarczają na obsadzenie 1 m2. Pojedyncze nasiona dobrze jest sadzić w rzędach o odległości 30 cm, w rzędzie co 2–3 cm. Roślina wschodzi po okresie 2–3 tygodni. Wówczas należy przerywać siewki, pozostawiając po jednej roślinie co 5–6 cm.

Nawożenie

Skorzonerę powinno się uprawiać w drugim lub w trzecim roku po oborniku. Jeżeli ziemia jest o niskiej zawartości próchnicy, wówczas możemy dać obornik na jesieni lub kompost wiosną. Nawozy mineralne zaleca się na tydzień do dziesięciu dni przed siewem.

Skorzonera wymaga gleby o odczynie obojętnym lub zasadowym, ale jest wrażliwa na wapń. Wapnowanie należy przeprowadzić na roślinach poprzedzających uprawę.

Podlewanie

W celu zapewnienia sobie dobrego plonu, należy dbać o równomierną wilgotność gleby. W tym celu należy, od połowy lipca do początku września, czterokrotnie lub pięciokrotnie podlewać roślinę po około 25 litrów na 1 m2.

Zobacz także:  Kapusta – uprawa

Pielęgnacja

Skorzonera powinna również być dobrze odchwaszczana, gdyż w początkowym etapie jej przyrost jest niewielki i może zostać zagłuszona. Stale spulchniana gleba nie zaskorupia się, a warzywo lepiej rośnie.

Gotowana skorzonera

Składniki:
500g świeżej skorzonery
bułka tarta lub masło

Przygotowanie:

Skorzonerę obiera się z ciemnej skórki i wrzuca do zimnej, lekko osolonej wody. Gotujemy do miękkości i podajemy z bułką tartą lub z masłem. Skorzonera dobrze smakuje podana z mięsem lub rybami.

Zobacz także: Cebula – uprawa

Nieruchomości
Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

30 tys. zł za 1 m2 apartamentu w Świnoujściu. To jest cena standardowa, bywa i znacznie drożej
06 maja 2024

Od Świnoujścia droższy jest już tylko Sopot. Nadmorska miejscowość na Pomorzu Zachodnim bije rekordy cen luksusowych apartamentów.

Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok. Jest podpis prezydenta
06 maja 2024

Kancelaria prezydenta RP podała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy, która zakłada przedłużenie wakacji kredytowych także na 2024 r. Kiedy będzie można zawiesić raty kredytu? 

Skoszona trawa jako nawóz – co jeszcze można z nią zrobić? Nie wyrzucaj i oszczędzaj pieniądze!
02 maja 2024

Nie wyrzucaj trawy po skoszeniu trawnika! Skoszona trawa sprawdza się jako nawóz. Sprawdź, co jeszcze można z nią zrobić i jak zaoszczędzić trochę pieniędzy. Do czego używają ją ogrodnicy i rolnicy? Oto kilka pomysłów zastosowania trawy po koszeniu trawnika.

pokaż więcej
Proszę czekać...