Byliny i kwiaty dwuletnie – jak je zabezpieczyć na zimę?

Justyna Hek
rozwiń więcej
Astry, złocienie, hiacynty, lilie, bambusy, bratki czy goździki należy przykryć liśćmi, gałązkami lub torfem – w zależności od gatunku. / sxc.hu / sxc.hu
Byliny i kwiaty dwuletnie powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć zanim zaczną się mrozy. Astry, złocienie, hiacynty, lilie, bambusy, bratki czy goździki należy przykryć liśćmi, gałązkami lub torfem – w zależności od gatunku. Niektóre z wymienionych bylin i roślin dwuletnich są odporne na mróz, mimo to warto je okryć aby nie przemarzły i stanowiły dekoracje naszego ogrodu także w przyszłym roku.

Aster alpejskie i aster tongolskie (Aster) – astry te należą do roślin rosnących najczęściej na skalniakach. Ze względu na to, że nie są zupełnie mrozoodporne, powinniśmy je przykryć na zimę. Najlepiej zrobić to przy pomocy gałęzi z drzew iglastych.

Bambus (Bambusa) – to rośliny, które wymagają okrycia. Należy okryć pędy bambusa suchymi liśćmi lub stroiszem tuż przy glebie. Takie zabezpieczenie pozwoli im przetrwać nawet mroźną zimę.

Bratek (Viola) – gdy gleba nieco przemarznie,  przykryjmy bratki słomą, stroiszem lub suchymi liśćmi. Będziemy mieli pewność, że kwiatki nie przemarzną.

Goździk gruntowy dwuletni (Dianthus) – to kolejne z kwiatów, które potrzebują okrycia przed zimą. Pamiętajmy jednak, że goździków nie wolno przygniatać – może to spowodować uszkodzenie roślin.

Hiacynt (Hyacinthus) – ze względu na to, że hiacynty są wrażliwe na przymrozki – bardziej niż inne rośliny cebulowe – także należy je okryć. Pamiętajmy, aby hiacynty zabezpieczyć dość grubą warstwą izolacyjną zrobioną ze słomy lub gałązek roślin iglastych.

Zobacz także: Co warto wiedzieć o bratkach

Inkarwilla Delavaya (Incarvillea delavayi) – ze względu na dość ostry klimat panujący w naszym kraju, powinniśmy albo zabezpieczyć inkarwillę stroiszem lub suchymi liśćmi, albo wykopać korzenie i przechować je w pomieszczeniu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasze inkarwille nie przemarzną.

Jukka ogrodowa (Yucca) – jukki nie są roślinami odpornymi na mrozy, dlatego również wymagają ochrony. Gałęzie roślin iglastych lub suche liście położone na korzeniach powinny w zupełności wystarczyć jukkom.

Liliowiec (Hemerocallis) – w zależności od odmiany wymagają różnej ochrony.  Liliowce dormant to odmiany odporne na mróz, dlatego nie wymagają żadnych zabezpieczeń. Natomiast liliowce półzimozielone wymagają ochrony na zimę, zaś liliowce softgreen w naszym klimacie nie mogą być uprawiane w gruncie.

Stokrotka (Bellis) – ze względu na swoją dość dużą odporność na mróz, stokrotki potrzebują jedynie niewielkiej ochrony.

Zobacz także: Liliowce – niewybredne, trwałe, pięknie kwitnące

Złocień (Chrysanthemum) – te ze złocieni, które należą do drobnokwiatowych są dużo bardziej odporne na mróz niż te należące do odmian wielkokwiatowych. Odmiany drobnokwiatowe mogą zimować w gruncie jeśli okryjemy je słomą lub stroiszem. Odmiany wielkokwiatowe powinniśmy przenieść do pomieszczenia na cały okres trwania zimy.

Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...