Jak dbać o taras z drewna egzotycznego?

Ekspert firmy DOMBAL
rozwiń więcej
Należy pamiętać, że drewniane deski tarasowe wymagają ciągłej konserwacji. Jedną z możliwości zabezpieczania drewna przed czynnikami niszczącymi jest olejowanie. Fot. DOMBAL

Jeśli chcemy mieć piękną i wytrzymałą posadzkę tarasu lub balkonu, warto wykonać ją z drewna egzotycznego. Należy pamiętać, że drewniane deski tarasowe wymagają ciągłej konserwacji. Jedną z możliwości zabezpieczania drewna przed czynnikami niszczącymi jest olejowanie.

Taras wykończony deskami tarasowymi narażony jest na ciągłe oddziaływanie czynników atmosferycznych takich jak słońce czy deszcz, które niszczą drewno. Dlatego, aby być zadowolonym z jego wyglądu, należy poddawać go systematycznej konserwacji. Na skutek wilgoci lub nasłonecznienia (włącznie z promieniowaniem UV) taras z drewna może zmienić barwę i stracić swoje naturalne piękno. Lite drewno tarasowe, jako materiał organiczny, wymaga większej pielęgnacji, niż np. terakota lub gres.

Aby taras z drewna odzyskał swój dawny wygląd, wystarczy zastosować kilka prostych zabiegów takich jak zamiatanie, odśnieżanie i konserwacja. Nawet zniszczony taras może wyglądać jak nowy i trwały. Ważne jest, żeby regularnie o niego dbać, dzięki czemu zaoszczędzimy sobie zbędnych wydatków.

Zobacz także: Jak prawidłowo zbudować taras?

W przypadku olejowania tarasu sami ustalamy częstotliwość jego konserwacji w zależności od stopnia użytkowania i stopnia zniszczenia. Jeżeli zauważymy, że drewno zrobiło się szare, oznacza to, że olej się wytarł i deski tarasowe trzeba ponownie zaolejować. Najlepiej wykonywać ten zabieg 1–2 razy w roku.

Dzięki regularnemu olejowaniu niewielkim wysiłkiem możemy sprawić, że taras z desek będzie wyglądał świeżo i efektownie przez cały czas. Systematyczna pielęgnacja pozwoli nam utrzymać taras w idealnym stanie.

Zobacz także: Jak usunąć wycieki żywiczne z drewna?

Nieruchomości
Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

pokaż więcej
Proszę czekać...