Dlaczego zamierają iglaki?

Maciej Aleksandrowicz
Ekspert w dziedzinie ogrodów
rozwiń więcej
O tym, że z naszym iglakiem jest coś nie tak mogą świadczyć objawy, które zauważamy na igłach. Fot. Fotolia / Fotolia
Iglaki często zamierają po zimie albo w trakcie sezonu. Brązowieją poszczególne gałązki lub zamierają całe rośliny. Najczęściej wydaje się, że chorują albo, że kupiliśmy słabe rośliny. Powodów zamierania roślin iglastych może być wiele – między innymi złe warunki uprawy, brak nawodnienia lub nawożenia, zbyt mały pojemnik lub dołek oraz choroby i szkodniki.

O tym, że z naszym iglakiem jest coś nie tak mogą świadczyć objawy, które zauważamy na igłach – wewnętrzne brązowienie igieł i ich opadanie, brązowienie końcówek pędów i młodych odrostów oraz różne plamistości. Często są to początki zamierania całych roślin.

Zamieranie młodych sadzonek

Jakie mogą być przyczyny zamierania sadzonek młodych iglaków, które kupiliśmy zdrowe bez oznak chorób lub żerowania szkodników?
• Za mały dołek (lub pojemnik), w którym sadzimy roślinę. Jeśli korzenie nie mają wystarczającej przestrzeni, podwijają się i często obumierają.
• Zbyt zbite, nieprzepuszczalne podłoże. Podłoże takie uniemożliwia wsiąkanie wody, która po podlaniu zalewa korzenie, które ulegają uduszeniu.
• Nieodpowiednie pH podłoża. Dla większości iglaków pH nie może być zasadowe, czyli powyżej 7. Optymalne to około 5,5–6,5. Jedynie modrzewie, jodła kalifornijska, świerk serbski, cisy i sosna czarna tolerują mniej kwaśne podłoża. Nieodpowiednie pH uniemożliwia roślinie pobieranie składników odżywczych.
• Zbyt rzadkie podlewanie.

Zobacz także: Jak przycinać iglaki?

Dlaczego zamierają starsze rośliny?

• Jeśli wiosną zamierają rośliny zimozielone może być to spowodowane, nie przemarznięciem ale przesuszeniem systemu korzeniowego. Iglaki często rozpoczynają okres wegetacyjny już pod koniec zimy i wtedy potrzebują wody. Najlepiej podlewać rośliny przed przymrozkami lub gdy tylko rozmarznie wierzchnia warstwa gleby.
• Przemarznięcie roślin jest groźne szczególnie dla roślin wrażliwych na niskie temperatury. Przed zimą warto zasilić rośliny nawozami jesiennymi i zabezpieczać je przed mrozami.
• Niski poziom składników pokarmowych w glebie. Iglaki potrzebują oprócz podstawowych makroelementów (azot, potas, fosfor) także mikroelementów – głównie magnezu.
• Żerowanie szkodników – należy stosować profilaktyczne lub interwencyjne insektycydy.
• Choroby korzeni spowodowane zbyt dużą ilością wody. Może prowadzić to do chorób grzybowych i gnicia korzeni.

Zobacz także:  Małe odmiany iglaków - iglaki karłowe

Nieruchomości
Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

pokaż więcej
Proszę czekać...