Toksyczne krzewy ogrodowe

Maciej Aleksandrowicz
Ekspert w dziedzinie ogrodów
rozwiń więcej
Tuja jest szczególnie toksyczna. Fot. Fotolia / Fotolia / Fotolia

Wiele popularnych gatunków i odmian roślin ogrodowych ma właściwości trujące lub szkodliwe. Zjedzenie różnych części roślin jest groźne dla dzieci i zwierząt. Które z krzewów rosnących w naszych ogrodach są szczególnie niebezpieczne?

Szkodliwe dla zdrowia mogą być owoce, liście, igły lub fragmenty pędów. Na szczęście jest jedynie kilka gatunków, które w przypadku zjedzenia poszczególnych części roślin, mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Bardzo popularne rośliny iglaste rosnące w naszych ogrodach zawierają w igłach lub owocach toksyczne substancje.

Ładne lecz niebezpieczne

Wbrew pozorom najbardziej groźne dla zdrowia substancje zawierają niektóre jałowce, cisy i żywotniki (tuje). Jeśli sadzimy w ogrodach jałowce płożące (Juniperus horizontalis), jałowiec pośredni (Juniperus x media), jałowiec sabiński (Junipeus sabina) oraz ich odmiany, to pamiętajmy, że niefortunne zjedzenie każdej części tych roślin jest ekstremalnie toksyczne. Zabójcze może okazać się już około 5–20 gramów owoców lub pędów. Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci i zwierzęta, które mogą nieświadomie zjeść kawałki roślin lub owoce.

Polecamy: Wspieranie inwestycji – nowe zasady pomocy regionalnej

Zobacz także:  Szybko rosnące tuje

To samo dotyczy cisów (Taxus) oraz żywotników (Thuja), których igły są szczególnie toksyczne dla ludzi i zwierząt – szczególnie koni. W przypadku cisa szkodliwe są wszystkie części roślin z wyjątkiem mięsistej, czerwonej osnówki otaczającej nasienie. Jest ona przysmakiem ptaków. Jeśli zachowamy ostrożność możemy spokojnie uprawiać wszystkie rośliny i cieszyć się ich barwnymi odmianami. Zagrożenie powstaje jedynie w przypadku zjedzenia fragmentów roślin.

Groźne krzewy liściaste

Wśród krzewów liściastych należy szczególnie uważać na wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum), efektownie kwitnący (na różowo) krzew wczesną wiosną. Szkodliwe są wszystkie części wawrzynka, zawierają toksyczną substancję mezereinę. Zjedzenie przez dzieci około 10–12 owoców – czerwonych, kulistych jagód wawrzynka, może być groźne dla życia.

Wybitnie toksyczne właściwości mają też wszystkie części złotokapów (Laburnum) i ich odmian. Szczególnie trujące są owoce. 3 lub 4 zjedzone przez dziecko stają się groźne dla życia. Uważać musimy też na różne gatunki sumaków (Rhus), których kora i mleczny sok zawierają trujące substancje. Popularny w naszym kraju sumak octowiec na szczęście nie jest tak toksyczny.

Zobacz także: Gdzie sadzić cis i jak go pielęgnować?

Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...