Inwestowanie w nieruchomości za granicą - czy to się opłaca?

Inwestowanie w nieruchomości za granicą - czy to się opłaca? / Shutterstock
Inwestowanie w nieruchomości za granicą. O tym, że inwestowanie w nieruchomości jest opłacalnym zajęciem nie trzeba nikogo przekonywać. W Polsce inwestuje się w grunty, flipy i mieszkania do wynajęcia. Pozostaje pytanie, czy inwestowanie w nieruchomości za granicą i kupowanie ich w celach wypoczynkowych ma sens, a jeśli tak – jak to zrobić, aby czerpać zyski?

Inwestowanie w nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości od wielu lat cieszy się popularnością. Dowodem na to może być majątek najbogatszych ludzi, który często lokowany jest właśnie w nieruchomościach. Nie da się też ukryć, że coraz więcej Polaków kupuje więcej niż jeden dom, chcąc w ten sposób zabezpieczyć swój kapitał. Jeszcze kilka lat wstecz inwestycje w nieruchomości za granicą wydawały się pomysłem co najmniej dziwnym, ale sytuacja nieustannie się zmienia i już dzisiaj rynek wygląda nieco inaczej.

Inwestycje w nieruchomości za granicą kiedyś i dzisiaj

Rynek nieruchomości jest bardzo dynamiczny. Na początku XXI w. niewielu słyszało o inwestycjach w nieruchomości za granicą i jeszcze mniej widziało w tym szansę na zarobek. Sytuacja zmieniła się w momencie, kiedy kryzys gospodarczy dotknął kraje silnie związanych z turystyką, a ceny nieruchomości znacząco spadły.

W ostatnim czasie można zaobserwować wzrost inwestycji związanych z zakupem nieruchomości za granicą, głównie w popularnych miejscowościach wypoczynkowych. Obecnie największym zainteresowanie cieszy się Hiszpania, gdzie ceny znacznie spadły, często nawet poniżej 20-30% w stosunku do czasu sprzed pandemii. – komentuje Marcin Kuryło, współwłaściciel w Horyzont Inwestycji. W większości inwestuje się w krajach Europejskich, rzadko zdarzają się takie inwestycje w krajach afrykańskich, chociaż i ten trend powoli się zmienia.

Dwa typy inwestorów

Jedni inwestują, by zarabiać, podczas gdy inni widzą w tym szansę na stworzenie prywatnej przestrzeni wypoczynkowej w ciepłych krajach. To dwa typy inwestorów, którzy są całkowicie od siebie różni, przy czym częściej można trafić na tych drugich. Dla części Polaków zakup nieruchomości za granicą to ciekawy sposób na biznes, jednak wielu z nich wciąż rezygnuje z tej opcji, bo aby zajęcie stało się dochodowe, trzeba podejść do inwestycji z ogromną wiedzą i gotowym planem. Co więcej, oczywistym jest, że dużą stopę zwrotu można uzyskać na flipach i nieruchomościach w Polsce bez angażowania kapitału w rynek zagraniczny.

Większość inwestorów traktuje to jako połączenie przyjemnego z pożytecznym. Zarabia się wtedy, kiedy inwestor osobiście nie korzysta z nieruchomości i oddaje ją pod wynajem – zauważa ekspert z Horyzontu Inwestycji. Taka kolej rzeczy wydaje się o tyle bardziej logiczna, że dzisiaj można nawiązać współpracę z biurem, które zajmuje się wynajmem apartamentów w miejscowościach turystycznych. Właściciel podpisuje umowę ze specjalistami zajmującym się wynajmami, określając okres, w którym on sam planuje tam przebywać, a pozostały czas pozostaje do dyspozycji biura, którego zadaniem jest optymalizacja wynajmu.

Trendy się zmieniają

Pomimo tego, że dzisiaj w nieruchomości za granicą inwestuje zaledwie ułamek, nie oznacza to, że z biegiem czasu ten trend nie ulegnie zmianie. Podobnie było z wynajmami mieszkań czy pokoi w Polsce dla studentów lub pracowników. Na początku był to biznes mało dochodowy, natomiast w miarę upływu czasu sytuacja stale się rozwijała i dzisiaj wielu inwestorów korzysta z tego rozwiązania. Być może podobnie będzie z inwestycjami na rynkach w nieruchomości w ciepłych krajach. Sytuacja na rynku nieruchomości jest dynamiczna, a inwestorzy stale poszukują alternatywnych źródeł dochodu. Nawet jeśli dzisiaj nie jest to najpopularniejsza forma inwestycji, jutro może wyglądać zupełnie inaczej.

Horyzont Inwestycji

Nieruchomości
Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

Korzyści z usankcjonowania działalności REIT-ów
07 maja 2024

Jakie są korzyści z wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego? 

Sytuacja na rynku kredytowym w drugim kwartale 2024 r. - co zapowiadają banki?
07 maja 2024

Jaka jest sytuacja na rynku kredytowym? Jakie są oczekiwania banków? Czy kryteria przyznania kredytu zostaną zaostrzone? 

Wakacje kredytowe wydłużone na 2024 rok. Prezydent podpisał ustawę
06 maja 2024

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Obowiązywanie mechanizmu wakacji kredytowych zostało przedłużone na rok 2024.

Czy jest jeszcze szansa na zakup małego mieszkania od dewelopera?
06 maja 2024

Obecnie najbardziej poszukiwane są mieszkania jedno- i dwupokojowe. Ile mieszkań do 45 mkw. można znaleźć w ofercie deweloperów? Czy jest szansa na zakup takiej nieruchomości po Bezpiecznym Kredycie 2 proc.?

Gdzie złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2024?
06 maja 2024

Wakacje kredytowe 2024 - gdzie złożyć wniosek o zawieszenie rat kredytu hipotecznego? Gdzie można pobrać wzór wniosku o wakacje kredytowe?

pokaż więcej
Proszę czekać...