Kredyt konsumencki: formularz informacyjny

a bo
rozwiń więcej
Kredyt konsumencki. Fot. Fotolia
Bank, który oferuje nam kredyt konsumencki, zobowiązany jest do przedstawienia specjalnego formularza informacyjnego. Taki wymóg wprowadziła nowa Ustawa o kredycie konsumenckim. Formularz informacyjny ma ułatwić kredytobiorcy porównywanie ofert kredytów konsumenckich dostępnych na rynku.

Poszukiwanie najlepszej oferty kredytu konsumenckiego jest teraz łatwiejsze dzięki formularzowi informacyjnemu. Ustawa o kredycie konsumenckim narzuciła bankom obowiązek przedstawiania takiego dokumentu każdemu klientowi, który jest zainteresowany zaciągnięciem kredytu. Formularz zawiera najważniejsze informacje związane z kredytem takie jak dane o banku, rodzaj kredytu, czas spłaty, całkowitą kwotę i koszty.

Formularz jest darmowy

Wszystkie instytucje finansowe oferujące kredyt konsumencki są zobowiązane przedstawić klientowi formularz informacyjny bezpłatnie. Wymóg dotyczy zarówno banków, jak i SKOK-ów. Potencjalny kredytobiorca ma prawo wiedzieć o wszystkich kosztach kredytu (odsetki), o wymaganych ubezpieczeniach, prowizji, karach za niespłacanie rat itp. Mimo to dostęp do tych informacji nie gwarantuje, że klient podejmie korzystną decyzję o kredycie. Nadal bardzo ważną rolę będą odgrywać pracownicy banków, którzy mają obowiązek odpowiadać na pytania zadane przez klienta.

Zobacz także: Nowa Ustawa o kredycie konsumenckim

Formularz nie załatwia wszystkiego

Formularz stanowi pewnego rodzaju ułatwienie dla potencjalnych kredytobiorców, ale banki nadal będą starać się o pozyskanie jak największej liczby klientów, na różne sposoby zachęcając do wybrania konkretnej oferty. Mimo wszystko kredytobiorcy mogą czuć się bezpieczniej – formularz dostarcza im konkretnej wiedzy, a instytucje finansowe będą konkurować między sobą o najatrakcyjniejszą ofertę. Choć jak wynika z założeń Ustawy o kredycie konsumenckim, korzyści ze zmian ma czerpać przede wszystkim kredytobiorca.

Źródło: Eksperci TotalMoney.pl

Zobacz także: Rewolucja w bankowości – płatność telefonem komórkowym

Nieruchomości
Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?
17 maja 2024

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk
16 maja 2024

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów
16 maja 2024

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.
14 maja 2024

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze
14 maja 2024

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”
08 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?
08 maja 2024

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?
07 maja 2024

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń
07 maja 2024

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

Płatne parkowanie w Warszawie również w weekendy?
07 maja 2024

Prezydent Warszawy zarekomenduje nowej radzie miasta wprowadzenie opłat za parkowanie w weekendy.

pokaż więcej
Proszę czekać...